BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  SAĞLIK

DSÖ’den Avrupa’ya Delta varyantı uyarısı: Bazı aşılardan kaçabilir

Dünya Sağlık Örgütü'nün Avrupa direktörü Dr. Hans Kluge, ilk olarak Hindistan’da tespit edilen ve yüksek oranda bulaşıcı olduğu açıklanan Delta varyantı ile ilgili Avrupa ülkelerini uyardı. Kluge, varyantın bazı aşılardan kaçabildiğine dair işaretler gösterdiğini bildirdi.

Abone ol

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ilk olarak Hindistan’da tespit edilen ve yüksek oranda bulaşıcı olduğu açıklanan Delta varyantı ile ilgili Avrupa ülkelerini uyardı. DSÖ Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge tarafından yapılan açıklamada, birçok ülkenin kısıtlamaları hafifletmesinin altını çizerek, Delta varyantının Avrupa'da ‘tutunmak üzere’ olduğunu söyledi.

'Aşılardan kaçabilir'

NTV'de yer alan habere göre Avrupa ülkelerinde sosyal faaliyetlerin ve seyahatlerin her geçen gün arttığına dikkat çeken Kluge, Delta varyantı olarak bilinen varyantın bazı aşılardan kaçabildiğine dair işaretler gösterdiğini söyledi.

Özellikle 60 yaş üzeri...

Düzenlediği basın toplantısında konuşan DSÖ Avrupa Direktörü, özellikle 60 yaşın üzerindekiler olmak üzere birçok hassas popülasyonun korunmasız kaldığı konusunda uyarıda bulundu.

‘Daha önce bunu yaşadık’

Açıklamasında, "Daha önce bunu yaşadık" diyen DSÖ Avrupa bölge direktörü Kluge, “Geçen yaz boyunca vakalar genç yaş gruplarında kademeli olarak arttı ve daha sonra daha büyük yaş gruplarına geçerek yıkıcı bir etkide bulundu” ifadelerini kullandı.

Covid-19 vakalarındaki ani artışın nihayetinde 2020’nin sonlarında daha fazla can kaybına yol açtığını belirten Kluge, "Bir daha bu hatayı yapmayalım" şeklinde konuştu.

Pandemi şartlarında seyahat edenlere akıllıca davranmaları gerektiğini belirten Avrupa Direktörü, aşı kapsamının “bölgeyi korumak için yeterli olmaktan uzak” olduğunu söyleyerek, kıta genelinde aşılama ve diğer halk sağlığı önlemlerinin artırılması çağrısında bulundu.

ÖNCEKİ HABERLER
Beylikdüzü'nde uyuşturucu satan İranlıya gözaltı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bakan Süleyman Soylu'dan Avrupa Uyuşturucu Raporu'yla ilgili paylaşım
Erdoğan Afrin Barajı açılışında konuştu
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan A Milli Futbol Takımı'na destek
Kadınların soyunduğu kabinde gizli kamera! Yalova'da sapık fotoğrafçıya 6 yıl ceza
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan NATO Zirvesi açıklaması
Down sendromlu kız Kuran hafızı oldu
Dikkat çeken 'EURO 2020' araştırması: Halkın yüzde 28’i Türkiye şampiyon inancında
Pansiyonda ne oldu! Kadıköy'de Şebnem hemşirenin sır ölümü araştırılıyor
Yorumlar 1 yorum