BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  GÜNCEL

Dört bakanlığın bütçesi belirlenecek! Mecliste yeni haftada gündem yoğun

Bu hafta TBMM'de 12. Kalkınma Planı'nın görüşmeleri başlayacak. 2024 yılı bütçesinin komisyon mesaisi sürerken yeni haftada dört bakanlığın bütçesi de ele alınacak konulardan olacak. Ayrıca Genel Kurul'da bu hafta kentsel dönüşüme yönelik düzenlemeleri içeren kanun teklifi de görüşülecek. Teklifle özellikle afet bölgelerindeki kentsel dönüşüm davalarında çıkan anlaşmazlıkların yargı süreçlerinin hızlandırılması amaçlanıyor.

Abone ol

TBMM yeni haftada da yoğun bir gündemle mesaisine başlayacak. Haftalık çalışmasına yarın başlayacak olan Genel Kurul'da, aynı gün 12. Kalkınma Planı'nın görüşülmesi planlanıyor.

Ayrıca Genel Kurul'da bu hafta, kentsel dönüşüme yönelik düzenlemeler içeren "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"nin görüşmelerine başlanması bekleniyor.

Teklifle, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremler nedeniyle genel hayata etkili afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde, bu depremlerin ve akabinde meydana gelen depremlerin etkisiyle oluşan hasarlarla bağlantılı olması kaydıyla, hak sahipliğine ilişkin işlemler hariç olmak üzere hasar tespit raporlarına dayalı olarak tesis edilen idari işlemlere karşı açılan iptal davalarında yeni usuller getiriliyor. Düzenlemeyle yargı süreçlerinin hızlandırılması amaçlanıyor.

Kanun teklifine göre, riskli yapıların yıktırılması için maliklere tek seferde 90 günden fazla olmamak üzere süre verilecek, yapıların tahliyesinin engellenmesi durumunda kolluk kuvveti marifetiyle tahliye yapılacak. Kentsel dönüşüm, maliklerin salt çoğunluğu ile aldığı karara istinaden yapılabilecek.

4 bakanlığın bütçeleri ele alınacak

Plan ve Bütçe Komisyonunda ise 2024 bütçesinin görüşmelerine devam edilecek. Komisyonda, 31 Ekim Salı günü Hazine ve Maliye Bakanlığının, 1 Kasım Çarşamba günü Ticaret Bakanlığının, 2 Kasım Perşembe günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, 3 Kasım Cuma günü de Gençlik ve Spor Bakanlığının bütçeleri ele alınacak.

Bu hafta TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Göç ve Uyum Alt Komisyonu da toplanacak.

Salı ve çarşamba günü ise mecliste grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları düzenlenecek.