BIST 1.533
DOLAR 7,48
EURO 9,02
ALTIN 412,59
HABER /  GÜNCEL

Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama! Ambargo açıklaması yapanlar kapımıza gelecek

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Barış Pınarı Harekatı'na ara verilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu "Silah ambargosu uygulayan ülkeler bir gün kapımıza gelecek" dedi.

Abone ol

Demir, Konya Teknik Üniversitesince Gelişim Yerleşkesi'nde düzenlenen 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde "Savunma Sanayinin Geleceği ve Üniversiteler" konulu açılış dersini verdi.

Demir, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nın bir ulusun kendi başına karar verme yeteneğini göstermesi açısından önemli olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Yani size parmak sallayan, 'Şunu yaparsanız bu olur.' diyenlerin ne dediğine aldırmadan kendi kararınızı verebiliyor, kendi operasyonunuzu yapabiliyorsanız, işte bağımsızlık bu. Çok şükür bunu yapabildik. Harekat başladıktan kısa bir süre sonra bazı kararlar geldi, 'Falanca ülke silah ambargosunu başlattı, filanca ülke silah vermeyecek.' Bu haber, bizim için çok güzel haber. 'Vermezseniz vermeyin, biz zaten yapıyoruz.' dedik." 

- "Koşmak zorundayız"

Demir, Türkiye'nin terörü bitirmek, kendi topraklarını korumak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü muhafaza etmek için kararlılıkla hareket ettiğine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

"Çok şükür ülkemiz kendi istikbali ve istiklali için bir karar vermesi gerektiğinde, bu kararı kimsenin parmak sallamasına, tehdit etmesine bakmadan, Cumhurbaşkanımızın dik ve kararlı duruşuyla kararını verip, operasyonu başlatıyor. Amerika tarafıyla, günlerce 'Bu güvenli bölgeyi ortak yapabilir miyiz?' diye konuştuk. Birleşmiş Milletlerle görüşmelerde, Cumhurbaşkanımız diğer ülke liderlerine güvenli bölgenin ne kadar gerekli olduğunu anlatmaya çalıştı, güvenli bölgeden kastımızın ne olduğunu, güvenli bölgedeki planlarımızı çok net şekilde anlattı. Hiçbir mantıklı insanın reddedemeyeceği, çok insani ve mantık argümanları ortaya koydu."

Ambargo açıklaması yapan ülkeler kapımıza gelecek

Üniversite öğrencilerine tavsiyelerde bulunan Demir, "Bugünlerde gördüğümüz gibi dostumuz çok az. O dost gibi görünenler, mesela geçen hafta ambargo açıklaması yapan ülkelerin bir kısmı yarın kapımıza bazı şirketlerle gelecek, geçmişte geldikleri gibi. Onlara vereceğimiz çok iyi cevaplar var. Bu cevapları verirken de sizlere güveniyoruz. Sizlerin zeka pırıltılarınıza, ideallerinize, bu ülkeye olan sevginize, yüreğinize güveniyoruz." açıklamasında bulundu. 

ÖNCEKİ HABERLER
Muhterem Nur kaç yaşında Müslüm Gürses ile arasındaki yaş farkı
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
Franck Ribery'den FIFA'ya tepki: Bu adam da kim?
Nuri Pakdil 86 yaşında Hakk'a yürüdü Erdoğan'dan duygu dolu paylaşım
Emine Bulut'un 10 yaşındaki kızına dedesi vasi olarak atandı
ABD ile Türkiye anlaştı şımarık YPG hemen yan çizdi
29 Ekim resmi tatili ne zaman başlar 28 Ekim tam gün mü?
Diagne'den olay sözler: Galatasaray'da herkes kendine oynar
Nuri Pakdil kaç yaşında öldü hastalığı neydi İbrahim Kalın duyurdu
Erdoğan'dan Trump'a mektup tepkisi! Vakti gelince gereken yapılacak
Yorumlar 3 yorum