BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
HABER /  EĞİTİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan flaş yüz yüze eğitim açıklaması üniversiteler için 2 müjde verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversitelerde yüz yüze eğitimin en kısa sürede başlayacağını açıkladı. Erdoğan ayrıca üniversiteler için hayata geçirilecek iki projenin ayrıntılarını paylaştı.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuştu.

Üniversitede en kısa sürede yüz yüze eğitim başlayacak

Erdoğan, "Uzaktan eğitim tecrübesi önemli ancak örgün eğitimin yerini tutmaz. İnşallah mümkün olan en kısa sürede yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

“Ücretsiz eğitim hayalini gerçeğe dönüştürdük”

Hükümete geldiklerinde söz verdikleri gibi 81 ilin tamamında üniversite kurulmasını sağladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun yanında, bizim neslimiz dahil ülkemizde çok uzun yıllar boyunca gençlerin en büyük itiraz konusu olan harçları da biz kaldırdık. Ücretsiz eğitim hayalini gerçeğe dönüştürdük. Türkiye, kamunun tamamen ücretsiz yükseköğretim hizmeti verdiği dünyadaki nadir ülkeler arasındadır. Hiçbir evladımızın maddi imkansızlıklar sebebiyle yükseköğretimden mahrum kalmaması için yurtların kapasitesini artırmakta geç kalmadık ve süratle herkese burs veya kredi vermeye kadar pek çok yeniliğe imza attık. Bugün yurtlarımızın kapasitesi 700 bine, burs ve kredi alan öğrenci sayısı da 1 milyon 600 bine yaklaştı” diye konuştu.

YÖK Anadolu Projesi

YÖK tarafından hazırlanan yeni bir projenin müjdesini paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “YÖK Anadolu Projesi. Bu adla başlatılan çalışma, Anadolu’daki yeni gelişen üniversiteleri nispeten daha gelişmiş üniversitelerle eşleştirerek eksikliklerin hızla giderilmesini hedefliyor. Böylece gelişmiş üniversitelerimizin alt yapısı, yetişmiş akademik kadrosu ve birikimi Anadolu’daki henüz yolun başında olan üniversitelerimizin istifadesine açılmış olacaktır. Aynı şekilde eşleşme yapılan üniversitenin öğrencileri, diğer üniversitenin programlarına iştirak edebilecektir. İnşallah bu programı bu akademik yılın ikinci döneminden itibaren hayata geçiriyoruz” dedi.

YÖK Sanal Laboratuvar Projesi

Bir başka önemli adımın daha haberini veren Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Salgın döneminde kıymeti daha iyi anlaşılan bir başka önemli adım da YÖK Sanal Laboratuvar Projesi'dir. Bu proje ile fen, mühendislik, eczacılık gibi fakültelerin programlarında yer alan genel kimya ve fizik laboratuvarı dersleri sanal ortamda verilebilecektir. İlk olarak Dijital Dönüşüm Projesi’nde yer alan 24 üniversitede başlayacak bu çalışmadan 15 bin öğrenci yararlanabilecek.”

"Işıklar yanıyor" paylaşımına tepki

"Ülkemizi rayından çıkartamamanın hırsıyla yeni arayışlar içinde olanları görüyoruz" diyen Erdoğan, isim vermeden AYM üyesi Engin Yıldırım'ın darbe imasını çağrıştıran "ışıklar yanıyor" paylaşımına tepki gösterdi:

"Milletten alamadığı gücü başka yerlerden devşirmeye çalışanların heveslerini kursaklarında burkacağız. Ülkemizde, milletin iradesini temsil eden Meclis'e sahibiz. Aynı şekilde milletin desteğiyle iş başına gelmiş bir Cumhurbaşkanı ve hükümet ülkeyi yönetiyor. Yargı ilk derece mahkemelerinden en yüksek organlarına kadar adaletin tesisine hizmet veriyor."

Ne erken seçimi ya?

Kılıçdaroğlu'nun erken seçim çağrısına tepki gösteren Erdoğan, şunları söyledi:

"Çıkıyorlar 'erken seçim'... Ne erken seçimi ya? Bunlar kabile devletlerinin yaptığı iştir. Gelişmiş bir ülkede siz böyle bir şeyi göremezsiniz. Batı'da böyle bir şeyi göremezsiniz. Yeni Türkiye'de ilan edilen zaman neyse; 2023'ün Haziranı'dır."

ÖNCEKİ HABERLER
Fatih Portakal, yaptığı görüşmeyi aktardı! Bahçeli gidişata bakarak erken seçim çıkışı yapabilir
Kocaeli'de 3 kız çocuğunu taciz eden bakkal tutuklandı
Yekta Saraç'tan eğitimde kadınların sayısal üstünlüğüne vurgu
Naz Elmas kaç yaşında eşi Erol Özmandıracı ile boşanıyor mu?
Yunan propagandasına TSK'dan 'görüntülü' yanıt Yunan medyası 'görünmez' demişti
Erol Özmandıracı kimdir kaç yaşında Naz Elmas'ın eşi mesleği nedir?
İstanbul'da DHKP/C operasyonu: 7 gözaltı
Mahkemeden CHP'li Enis Berberoğlu kararı! Dosyayı bir üst mahkemeye gönderdi
İsrail televizyonu: ABD'nin ültimatomunun ardından Sudan İsrail'le normalleşme kararı aldı
Elazığ'da kurdukları sistemle elektrikleri ücretsiz olacak
Yorumlar 25 yorum