BIST 1.533
DOLAR 7,65
EURO 9,09
ALTIN 417,23
HABER /  POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı ve NATO Genel Sekreteri ile görüştü

Anadolu Ajansı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel meseleler ve Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri ele alındı. Erdoğan daha sonra NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile video konferansla görüştü. İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre; Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel gelişmelerin ele alındığı görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz meselesinin temelinde Yunanistan ve Rum kesiminin maksimalist iddiaları ile Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin haklarının yok sayılmak istendiğine işaret etti. Sorunların çözümü için başından beri diyalogdan yana olan Türkiye'nin Yunanistan ile istikşafi görüşmelere hazır olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, diplomasiye tanınan fırsatın, Yunanistan tarafından daha önce olduğu gibi yine heba edilmemesi temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-AB arasında '18 Mart Mutabakatı'nın yenilenmesi, 'Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve vize serbestisinin sağlanması yönünde atılacak adımların ilişkilerin ilerletilmesine sağlam bir zemin sunacağını ifade etti.

Göçmenler konusunda adil yük ve sorumluluk paylaşımı çağrısını yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'nin Yunanistan ile Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansının (Frontex) geri itme uygulamalarıyla yaptığı ihlallerin üzerine gitmesi gerektiğini belirtti.

Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile de görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Doğu Akdeniz meselesinde gerginliğin düşürülmesinden ve diyalogdan yana olduğunu sadece söylemleriyle değil eylemleriyle de açık ve net biçimde ortaya koyduğunu belirtti. Yunanistan’ın gerginliği tırmandırmasına ve tahriklere rağmen Türkiye’nin sağduyulu ve soğukkanlı tavrından taviz vermediğini vurgulayan Erdoğan, gelinen noktada ilan edilen istikşafi görüşmelerin gidişatının Yunanistan’ın ortamı yumuşatmak için atacağı samimi adımlara bağlı olacağını ifade etti.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in Doğu Akdeniz meselesinde ortaya koyduğu yapıcı çabaları takdirle karşıladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Doğu Akdeniz konusunda NATO’daki ayrıştırma sürecine ilk andan itibaren destek verdiğini ve bir uzlaşıya varılmasını samimiyetle arzu ettiğini belirtti.

NATO’daki ayrıştırma çalışmasında Türkiye olarak mutabakata son derece yakın olunduğunu düşündüklerini belirten Erdoğan, NATO dayanışmasının ve bu bağlamda Türkiye ile dayanışmanın bölgesel sorunların çözümü noktasındaki önemine işaret etti.

ÖNCEKİ HABERLER
Bakan Albayrak paylaştı: Var gücümüzle çalışıyoruz
Van Gölü'nün derinliklerindeki yaşamın izleri araştırılıyor
Taksim sapığı için istenen ceza belli oldu
Çanakkale'de gölet havzasında 4 kafatası ve kemikler bulundu
Türkiye ile Çin swap anlaşması kapsamında ilk işlem yapıldı
Almanya'da skandal: Erdoğan'ın nefesi kesildiğinde Türkiye ile yeniden dost olacağız
Selahattin Demirtaş'a Ankara Başsavcısı Kocaman'ı hedef gösterdiği iddiasıyla dava
Muğla Fethiye'de CHP'li belediye başkanı ile tatilci arasında trafikte yaşanan tartışma
Yunan spiker Türkiye'nin yerli üretim SİHA'larını övdü
Şırnak'ta 5 terörist teslim oldu
Yorumlar 7 yorum