BIST 11.139
DOLAR 33,06
EURO 36,03
ALTIN 2.617,56
HABER /  GÜNCEL

Çocukların müstehcen görüntülerini sattılar! Mide bulandıran detaylar ortaya çıktı: Hepsi kıskıvrak yakalandı!

İstanbul merkezli 3 ilde, sosyal medyadan kurdukları guruplarla, çocukların müstehcen görüntülerini satan şüphelilere yönelik polis ekiplerince operasyon düzenlendi. 'House of Gavats', 'VIP Gizli Çekim' ve 'Ahlaksız Grup' adlarıyla kurulan gruplarda paylaşım ve satış yapan 30 şüpheli yakalandı.

Abone ol

Siber polis ekipleri dün İstanbul, Kütahya ve Bursa'da çok sayıda adrese baskın yapıp 30 zanlıyı yakaladı. Müstehcen çocuk görüntülerini dijital mesajlaşma platformundan paylaşıp satan kişilerin bu platformda kendilerine taktıkları adlar da dikkat çekti. Şüpheliler sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Sohbet uygulamasında gruplar kuruyorlardı

Edinilen bilgiye göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde, dijital sohbet uygulamasında farklı grup kuran ve bu platformlardan müstehcen çocuk görüntülerini paylaşan şüpheliler hakkında gözaltı kararı verildi.

Savcılıktan alınan izinle harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, dün bu şüphelilere yönelik İstanbul, Kütahya ve Bursa’da eş zamanlı operasyon başlattı. Çok sayıda adrese yapılan baskınlarda, 30 zanlının yakalandığı bildirildi.

Evlerinden o görüntüler çıktı

Baskın yapılan adreslerdeki aramalarda çok sayıda müstehcen çocuk görüntüsü bulunan telefon, bilgisayar, CD, flash bellek gibi dijital malzemelere el konuldu.

Kendilerine şifreli isimler koymuşlar

Çocukların kullanıldığı müstehcen görüntüleri ülkeye sokma, çoğaltma, satma, depolama, bulundurma ve kullanma suçları nedeniyle yakalanan 30 şüpheli, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Polisiye soruşturmada yakalanan şüphelilerin, dijital mesajlaşma platformu üzerinden “House Of Gavats”, “VIP Gizli Çekim” ve “Ahlaksız Grup” gibi müstehcen isimlerle şifreli gruplar kurarak çocukların kullanıldığı müstehcen video ve görüntüleri söz konusu mecralarda satışa sundukları anlaşıldı.

Ödemeler birkaç hesapta toplanıyormuş

Bu yöntemle çeşitli ödeme kanalları ile ödemelerin gerçekleştirildiği, ödemelerin satıcı şüpheli tarafından belirlenen birkaç hesapta toplandığı ve bu hesaplar üzerinde yapılan analiz çalışmalarında şüpheli hesaplara para göndererek satın aldığı tespit edildi. Zanlıların emniyetteki sorguları sürüyor.