BIST 1.530
DOLAR 7,74
EURO 9,19
ALTIN 418,77
HABER /  DÜNYA

Çin'de koronavirüste yeni uygulama tartışma yarattı: Anüsten test yapılıyor

ÇİN'de koronavirüs testleri için boğaz ve burun sürüntülerinden örnek alınmasına yeni bir yöntem eklendi. Artık ek olarak anüsten de örnek alınıyor. Bu yönteme uzmanlardan bazıları sahip çıkarken bazıları da etkili olmadığını savundu.

Abone ol

Tüm dünyada olduğu gibi koronavirüs salgınıyla mücadele eden Çin, vakaların belirlenmesine yönelik testlere bir yenisini ekledi. Başkent Pekin'de bir okulda anüs yolundan örnek alınmaya başlandığı, bu yöntemle daha doğru sonuçların elde edildiği belirtildi.

Halihazırda dünya genelindeki test uygulamasında burun ve boğazdan sürüntüler alınıyor.

"Daha uzun süre hayatta kalıyor"
Global Times'ın haberine göre, Pekin You'an Hastanesi'nde bulaşıcı hastalıklar biriminin müdür yardımcısı Li Tongzeng; çalışmaların, koronavirüsün üst solunum yollarına kıyasla anüste daha uzun süre hayatta kaldığını ortaya koyduğunu belirtti.

Şimdilik belirli gruplara uygulanacak                                                                  Li'ye göre anüsten örnek almak, belirlenen gruplarda doğru sonuçların oranını artırabilir. Bununla birlikte Çinli yetkili, söz konusu yöntemin boğaz sürüntüleri kadar uygun olmadığını, sadece karantina merkezlerindeki belirli gruplara uygulanacağını söyledi.

Uzmanlar bu kararı tartışıyor                                                                                          Asya ülkesindeki test yöntemi, uzmanlar arasında tartışma konusu oldu. Vuhan Üniversitesi Patojen Biyoloji bölümünden Yang Zhanqiu da virüsün sindirim sistemi yoluyla bulaştığına dair bir verinin olmadığını, en etkili test yöntemlerinin burun ve boğaz sürüntüleri olduğunu dile getirdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Chelsea'de Frank Lampard defteri kapandı
Son dakika İstanbul'daki Türkiye-Yunanistan istikşafi toplantısı sona erdi
Koronavirüsten hayatını kaybeden Nuri Genç'in cenazesine binlerce kişi katıldı
Antalya'da feci şekilde can verdi! Kardeşine götürmek için aldığı limonlar yolda kaldı
Esenyurt'ta otelin 8'inci katından düşerek ölmüştü! Yeni gelişmeler var
Bursa'da kontrolden çıktı ağaca çarptı! Tekeri koptu
Rusya’da mutasyonlu koronavirüsün ilk mikroskobik fotoğrafı çekildi
Fenerbahçe'den Edin Dzeko hamlesi
Kırıkkale'de karakoldan çıktı silahlı yaralama olayına karıştı!
Mevlüt Çavuşoğlu: Korsanlar kimseyle temasa geçmedi
Yorumlar