BIST 1.537
DOLAR 7,40
EURO 9,01
ALTIN 442,39
HABER /  SAĞLIK

Çin aşısı Sinovac'la ilgili Reuters'den endişe yaratan bomba iddia

TÜRKİYE'nin aldığı Çin Sinovac ile ilgili Reuters ajansı bomba bir iddia ortaya attı. Reuters, “Aşının etkinliği Brezilya’da söylendiği gibi değil, %60’ın altında” diye duyurdu.

Abone ol

Çin aşısı Sinovac hakkındaki son dakika iddiası uluslararası haber ajansı Reuters'de yer aldı. Türkiye, Endonezya ve Brezilya'da testleri yapılan Sinovac aşısının etkinliğiyle ilgili 3 ülkede farklı rakamlar ortaya çıkmıştı. Brezilya'daki testlerde aşının başarı oranı yüzde 78 olarak açıklanmıştı. Reuters'ın geçtiği habere göre bu gerçek değil. Brezilya'daki testlerde Çin aşısı Sinovac'ın etkinliğinin yüzde 60'ın altında çıktığı iddia ediliyor.

Brezilyalı araştırmacılar Perşembe günü, aşının hafif COVID-19 vakalarına karşı% 78 etkili olduğunu ve ciddi vakaları tamamen önlediğini söylediler. Ancak bağımsız uzmanlar, CoronaVac olarak bilinen Sinovac aşısının III. Aşama denemesinden elde edilen bulgular üzerinde daha fazla şeffaflık çağrısında bulundu.

Aşının etkisi yüzde 50-60 arasında
Endonezya, % 65 etkili olduğunu gösteren ara verilere dayanarak Pazartesi günü aşı acil kullanım onayı verdi. Brezilya haber sitesi UOL, Butantan'ın Salı günü açıklayacağı etkinlik oranının% 50 ila% 60 arasında olduğunu bildirdi.

Çin aşısının için acil kullanım izni talep dosyada gönüllülerin yaşı ve cinsiyeti gibi bilgilerin de yer almadığı ortaya çıktı. 

Brezilya bugün açıklayacak
Brezilya'da aşıyı test etmek ve üretmek için Sinovac ile ortaklık yapan Butantan biyomedikal merkezi, bugün Türkiye saatiyle 15.45'te daha eksiksiz bir sonuç raporu yayınlayacak. Butantan biyomedikal merkezinin direktörü Dimas Covas, devam eden analizin geçen hafta açıklanan "klinik etkililiğe" ek olarak yeni bir "genel etkinlik" oranı verdiğini söyledi.

ÇİN AŞISI SINOVAC İÇİN 3 ÜLKEDEN 3 FARKLI VERİ

Türkiye, Brezilya ve Endonezya'da testleri yapılan Çin Sinovac aşısının etkinliği için 3 farklı ülke, 3 farklı sonuç yayınladı.
Türkiye: %91.25
Brezilya: %78
Endonezya: %65.3

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Aşısı olandan 'rıza' formu alınacak! Türkiye'de koronavirüs aşılaması başlıyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul'da barajlarda doluluk oranı günler sonra yükseldi
Vakalar yüzde 70 geriledi! Diyarbakır'da esnafa 1500 TL nakit desteği
Cenk Küpeli ailesi anne ve babası kimdir? Demet Şener ile boşandı
Koronavirüs aşılarının Türkiye'deki dağıtım sürecinin ayrıntıları netleşti
Canan Kaftancıoğlu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Süleyman Soylu’ya tazminat davası
Cenk Küpeli kimdir ne iş yapıyor Cenk Küpeli anne ve babası kim?
HDP'li Leyla Güven'e 22 yıl hapiste gerekçeli karar açıklandı
WhatsApp ile Fransa arasında skandal anlaşma
Albayrak Grubu'ndan WhatsApp kararı: Kullanımdan çıkıyoruz
Araba sürerken cep telefonu kullanma cezası kaç para oldu?
Yorumlar 36 yorum