BIST 1.530
DOLAR 7,73
EURO 9,16
ALTIN 416,66
HABER /  POLİTİKA

CHP'li Sera Kadıgil'den gündemi sarsacak açıklamalar: Cazibeli kafirler pazarı araştırılsın

DEAŞ'ın Gaziantep ve Ankara'da kadın ve çocukları alıkoyarak insan ticaretine maruz bıraktığı iddialarının araştırılması için HDP'nin verdiği önergede CHP adına konuşan Sera Kadıgil, "Cazibeli kafirler pazarları' araştırılsın" diye konuştu.

Abone ol

IŞİD'i 'ortaçağ özlemiyle yanıp tutuşan bir grup ahlaksız katil sürüsü' olarak tanımlayan CHP İstanbul milletvekili Sera Kadıgil, şu ifadeleri kullandı:  Siz isterseniz DAEŞ deyin isterseniz IŞİD deyin, ben 'Ortaçağ özlemiyle yanıp tutuşan bir grup ahlaksız katil sürüsü' demeyi tercih ediyorum. Bu insanların işgal ettikleri bölgede, zulmettikleri halkların başına gelenler hepimizin malumu, bu konuda bir ayrım yapma gereği de duymuyorum. En iyi ihtimalle 6 yaşından 70 yaşına kadar, 5 bin ila 7 bin arasında kız çocuğunun ve kadının IŞİD tarafından alıkonduğunu biliyoruz ve en iyi ihtimalle diyoruz buna. IŞİD tarafından bugüne kadar Ezidiler, Türkmenler, Süryaniler, Araplar, binlerce kadın ve çocuk, 'cazibeli kafirler' pazarlarında satıldı.

"Hak ettikleri cezayı vermek zorundayız"

CHP'li Vekil "Bu kadınların, çocukların kaçı Türkiye'de, kaçı şu anda biz burada bu görüşmeleri yaparken tecavüze uğruyor, kaçı öldürülüyor, kaçı kendini öldürmenin yollarını arıyor, biz bunu bilmiyoruz. Bunları araştırmak, bunun peşine düşmek, yabancı basın mensuplarının işi değil, bizim işimiz. Biz Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak "IŞİD bir terör örgütüdür" diyorsak ve bununla mücadele ettiğimizi söylüyorsak kendimizi inandırıcı kılmak için bu olan biteni araştırmak ve IŞİD'lilere hak ettikleri cezayı vermek zorundayız diyorum" ifadelerini kullandı.

Derin internet (deep web) pazarları

Konuşmasında IŞİD’in elinden kurtarılan kadınların ve tanıkların ifadelerine yer veren Kadıgil, satışlar için derin internet (deep web) pazarlarının kurulduğu, Facebook ilanlarının bulunduğu ve broşürler basıldığını belirtti. Kadıgil, 'Savaş ganimeti' olarak görülen kadın ve kız çocuklarının defalarca toplu tecavüze uğradıklarını, tekrar tekrar satışa çıkarıldıklarını ifade ederek fiyatların fiziksel özelliklere göre 50 ila 8 bin dolar altında değiştiğini söyledi.

Savaş ganimeti olarak kabul edilen kadınlar defalarca tecavüze uğruyor

fiyat etiketiyle satışa çıkarılıyorlar

Kadıgil şu ifadeleri kullandı: Kadınlar ve çocuklar fiyat etiketiyle satışa çıkarılıyorlar. Sadece derin internette değil, hepimizin her gün kullandığı Facebook'ta bile şöyle bir ilana rastlanmış durumda: 'Köle almayı düşünen tüm kardeşlere duyurulur, bu köle 8 bin dolar. IŞİD bir köle broşürü bastırdığı iddia ediliyor mesela, kölelere nasıl davranılacağını anlatıyor militanlarına.

Ezidi kadınları satış ofisi

Kadıgil, 2016 yılında Gaziantep'te IŞİD'in Ezidi kadınlar için kullandığı 'satış ofisine' yapılan baskın sonrasında yaşananların bir hukuk skandalı olduğunu hatırlattığı konuşmasında ayrıca şunları söyledi:

Baskında 370 bin dolar, çok sayıda yabancı pasaportun yanı sıra Türkiye-Suriye arasında milyonlarca dolarlık para transferlerinin yapıldığına dair 1768 sayfalık Arapça makbuz bulundu. Ve Ezidi kadınları para karşısında sattıkları iddia edilen 6 Suriyeli hakkında dava açıldı. Buraya kadar her şey bir hukuk devletinde olması gerektiği gibi ilerlerken 16 gün içinde 'Yeterli delil bulunamadı' denilerek dosya kapatıldı ve 6 sanık beraat etti. 23 Aralık’ta iddianamesi hazırlanan, ilk celsesi 31 Aralık’ta görülen dava, ikinci son celsede; 15 Ocak’ta kapatıldı! Ne çok sayıda pasaport, binlerce dolar, ne de 1768 sayfa para transferinin belgesi olan Arapça makbuz yeterli delil olarak değerlendirilmedi.

"Yabancı basın mensuplarının değil bizim işimiz"

CHP’li Vekil sözlerini, IŞİD ile mücadele ettiğini söyleyen Türkiye’nin bu topraklarda terör zulmüne maruz kalan kadın ve çocuklar için inisiyatif alması gerektiğini belirterek tamamladı. Kadıgil, "Bu kadınların, çocukların kaçı Türkiye'de, kaçı şu anda biz burada bu görüşmeleri yaparken tecavüze uğruyor, kaçı öldürülüyor, kaçı kendini öldürmenin yollarını arıyor, biz bunu bilmiyoruz. Bunları araştırmak, bunun peşine düşmek, yabancı basın mensuplarının işi değil, bizim işimiz. Biz Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak 'IŞİD bir terör örgütüdür' diyorsak ve bununla mücadele ettiğimizi söylüyorsak kendimizi inandırıcı kılmak için bu olan biteni araştırmak ve IŞİD'lilere hak ettikleri cezayı vermek zorundayız diyorum" ifadelerini kullandı.

"Fail hangi terör örgütü olursa olsun kadınların yanındayız"

Kadıgil, önergenin görüşülmesi sırasında AK Parti ve HDP arasında PKK’nın elinde bulunan esirlere yönelik tartışmada eğer bu konuda bir önerge getirilirse ona da destek verecekleri söyleyerek "Hangi kadın arkadaşın başına, hangi terör örgütünden ne gelirse gelsin yanında ve arkasında olacağımızı bilmesini istiyorum" dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen araştırma önergesi reddedildi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Fatih'te 4 kardeş intihar etti Adli Tıp'tan ilk sonuç geldi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Mehmet Özdilek: Beşiktaş'ı yenebilecek gücümüz var
Çağlayan Adliyesi'nde dehşete düşüren olay! 7. kattan attı kendini
AB'den hayret dedirten Diyarbakır Anneleri kararı!
Taşıt kredisi veren bankalar 3 banka daha kampanyaya katıldı
Geleceğe Nefes kampanyası katılım belgesi alma sayfası
Nouma'dan Babel'e 'Pamuk Şeker' göndermesi
Ahmet Nur Çebi'den Ekrem İmamoğlu'na ziyaret
2020 trafik cezaları zamlandı işte yeni trafik cezaları liste
Türkiye Varlık Fonu duyurdu! At yarışları ve bahis hizmet alımı yapılacak
Şanlıurfa'da tekne turu yapan turistler sudaki cesedi manken sandı
Yorumlar 10 yorum