BIST 1.205
DOLAR 7,89
EURO 9,29
ALTIN 482,69
HABER /  POLİTİKA

CHP Başkanlık Sistemi'ne karşı harekete geçiyor! Gök'ten çarpıcı açıklamalar

TBMM Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Umuyorum ve diliyorum ki herkes makul bir düşünce sistemi içerisinde parlamenter sistemin tekrar geri dönmesi açısından bir çalışmayı başlatacaktır." ifadelerini kullandı.

Abone ol

CHP Parti Meclisi (PM), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin sonuçlarını değerlendirmek üzere Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. 

Ağırlıklı olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarının ele alınacağı toplantıda, partinin bundan sonraki yol haritası da belirlenecek. Toplantıya gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan TBMM Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök, geniş katılımlı PM'de hem 31 Mart, hem de yenilenen İstanbul seçimlerini ele alacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne dönük eleştiriler

Bu seçimlerin Türkiye açısından önemli sonuçları olduğunu belirten Gök, şöyle konuştu:

"CHP'nin kurduğu Millet İttifakı'nın büyük başarısıyla sonuçlanan bu seçimlerden sonra özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne dönük eleştirilerin dozunun arttığı ki AK Parti içerisinde de bu böyle, bunların hepsini ayrı ayrı masaya yatırılması suretiyle partimizin yol haritasını belirleyeceğiz. İstanbul sonuçları göstermiştir ki Türk halkı millet iradesine yönelik her türlü gaspı elinin tersiyle itecek büyük bir demokratik olgunluk ve tepki göstermiştir. Türkiye'de demokrasi kazanmıştır, milletin egemenliği kazanmıştır. Artık Türkiye'de bugün dünden çok farklıdır."

"Parlamenter sistemin tekrar geri dönmesi..."

Seçimler sonrası sistem tartışmalarının yaşandığı yönündeki bir soruya Gök, şu yanıtı verdi:

Bu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen sistemin bir yıl içerisinde nedenli ülkemize zararlar verdiği ortaya çıkmıştır. Çok ciddi bir şekilde kurumlarda ve kurallarda çöküşler başlamıştır. Başta Cumhurbaşkanlığı ile parti başkanlığının birleşmesi dahil olmak üzere, parlamentodan güvenoyu alamayan bir Bakanlar Kurulu, parlamentoya gelmeyen bakanlar ve bütçenin Meclis dışında hazırlanarak Meclis'e sunulması gibi tüm olumsuzluklar bir yılda çok çabuk etkisini göstermiştir. Bunlar defalarca, daha önce tarafımızca ifade edilmişti. Şimdi bu mahsurların AK Parti tarafından da görüldüğünü görüyoruz. Umuyorum ve diliyorum ki herkes makul bir düşünce sistemi içerisinde parlamenter sistemin tekrar geri dönmesi açısından bir çalışmayı başlatacaktır. Türkiye'nin bence önümüzdeki süreçte en önemli gündemi budur.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Fenomen Rapçi Ezhel'i yaka paça gözaltına aldılar iddiası! Avukatından kritik açıklama Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
TANAP, Avrupa'ya gaz vermek için artık hazır
Android Q hangi telefonlara geliyor! İşte listesi
Cihan Alpay kaç yaşında ne iş yapıyor Ece Vahapoğlu eşi
TSK Pençe'yi atıyor! Avaşin-Basyan'da sıcak gelişme
Yozgat'ta yolcu otobüsü ile otomobil çarpıştı! Çok sayıda yaralı var
Sultan Melikşah'ın eşleri kaç tane oğlu Ahmet Sencer'in annesi kimdir?
Yorumlar 31 yorum