BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  POLİTİKA

CHP 'Af Yasası'nın iptal edilmesi için ikinci kez Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

CHP, kamuoyunda af yasası olarak bilinen ve 40 bin kişinin cezaeviden çıkmasını sağlayan İnfaz Kanunu'ndaki düzenlemelerin iptali için ikinci kez Anayasa Mahkemesi'ne gitti... AYM, CHP'nin ilk başvurusu için 'esastan görüşme' kararı almıştı...

Abone ol

CHP, infaz kanununun esas yönünden iptali için AYM'ye başvurusunu yaptı. CHP daha önce kanunun şekil yönünden iptali için AYM'ye başvuru yapmıştı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, başvurunun ardından şu açıklamalarda bulundu:

10 gün içinde karar verilmeli ama...

- İki ay önce de AYM'ye kanunla ilgili olarak bir şekil bakımından başvuru yapmıştık. Anayasa'nın 149. maddesi şekil tarafından başvuruları öncelikle inceler hükmü açık olduğu halde, şekil bakımından yaptığımız ve 10 günle sınırlı olduğu halde, başvurumuza iki aydır sonuç alamamanın üzüntüsünü de yaşadık.

- Kıldan ince kılıçtan keskin sonuçları bakımından bir durumla karşı karşıyayız. Burada kamu vicdanını, kamuoyunu zedelememe konusunda çok titiz bir çalışma yürüttüğümüzü de belirtmek isterim.

Başvurunun kapsamı

- Türkiye CHP bu başvuru ile eli kanlı teröristlerin de tahliyesini istiyor zannedilmesin. Herkes için uygulanan denetimli serbestlik ve koşullu salıverilme indiriminde, TCK'nın 314. Maddesi'nin 3. Fıkrası'ndan ceza alınanların da yararlanmasını istedik. Yine biz, TCK'nın 220. Maddesi'nin 6-7 ve 8. Fıkrası'ndan hüküm giyenlerin de yararlanmasını istedik. Yani düşüncesini görsel ve yazılı medya ile ifade edenler bundan yararlansın dedik. 

- Basılmamış kitaptan ceza alanlar bu indirimden yararlansın dedik. Yani, hırsızın yararlandığı indirimden gazeteciler yararlansın dedik. Denetimli serbestlik ve koşullu salıverilmede CHP'nin başvurusunda terör örgütü kurucusu, yöneticileri ve üyeleri için bir indirim talep edilmemiştir.

- Açık cezaevine ayrılma ya da ayrılmama konusunu da mahkemeye getirdik. İnfaz ya da temyiz sürerken adli kontrol uygulamasının ilk derece mahkemesi tarafından kaldırılmasını doğru bulmuyoruz. 

- Denetimli serbestlikten dışarıdasınız, bir başka infaz hakiminin sizi tekrar cezaevine sokmasını da aynı şekilde Anayasa'ya aykırı buluyoruz. 

- Düşüncesini açıklamaktan başka hiçbir kusuru olmayan insanın hüküm giymesi hakkaniyetli değildir. Askerimize, polisimize kurşun sıkan, sıktıran teröristlerle ilgili bir başvuru yoktur. Erdoğan'ı eleştirenlerin basınç altındaki hakim ve savcılarca terörle ilişkilendirilerek cezaevine konulmalarını görüyoruz. Onların da denetimli serbestlikten yararlanmalarını bir zaruret görüyoruz. 

ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe'de Tahir Karapınar'ın alacağı maaşı belli oldu
Bağcılar'da güpegündüz cinayet! Parkta oturan kişiyi öldürdü
Fenerbahçe'nin konuğu Kayserispor
DGS kaç soru çıkacak 2020 DGS kaç dakika sürecek?
İstinaf Mahkemesi karar verdi! 17 Aralık kumpas davasında cezalara onama
Bakan Berat Albayrak'tan 'TANAP' mesajı fotoğraf paylaşıp gurur duyduk dedi
Bodrum'da yazlıkçılar sebze meyve fiyatlarından dertli
Türkiye'den tarihi petrol hamlesi! Yeni dönem başlıyor
Hatay'da dolandırıcıların oyununa geldi arkadaşı uyarınca kurtuldu
AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığı'nda 2. istifa! Emre Cemil Ayvalı görevi bıraktı
Yorumlar 5 yorum