BIST 1.454
DOLAR 8,31
EURO 10,12
ALTIN 498,91
HABER /  EKONOMİ

Cem Uzan kahinliğe soyundu dolar kuru 20 lira olur iddiası

TMSF'ye 5 milyar dolar borcu olan Cem Uzan, tartışılan açıklamalara devam ediyor. Açtığı davaların çoğunu kaybeden Uzan, bu kez de dolar kehanetinde bulundu ve doların 20 lira olacağını iddia etti.

Abone ol

TMSF tarafından müflis İmar Bankası'yla ilgili Cem Uzan ve Uzan ailesinin diğer üyeleri aleyhine açılan davalar sonucunda kesinleşen mahkeme kararları gereğince, yurt dışındaki mal varlıklarının takibi ve kamu borçlarının tahsili amacıyla farklı yargı çevrelerinde başlatılan hukuki süreçler devam ediyor.

TMSF Uzan ailesinden bugüne kadar sadece yurt dışından yaklaşık 430 milyon dolar ve 6 milyon avro tahsilat yaptı. Davalar sürerken Fransa'da yaşayan Cem Uzan, dolar kahinliğine soyundu.

Cem Uzan, ekonomist Murat Muratoğlu’nun Youtube kanalına konuk oldu. Murat Muratoğlu konuşmanın bir bölümünde Cem Uzan’a “Sizce dolar kuru ne olur” diye sordu. Cem Uzan bu soruya “ben olsam dolar alırım yastık altına koyarım” şeklinde cevap verirken düşüncelerini şu sözlerle anlattı:

"20 lira olursa şaşırmam demiştim aynı sözümün arkasındayım"

"Bazı şeyler var hakikaten öngörmek mümkün değil. İleriye yönelik varsayımlar ve analizler hep normal hareket şartlarına göre yapılır. Siz 4 ayda bir Merkez Bankası Başkanı değişeceğini öngöremezsiniz. Türkiye’de Recep Tayyip Erdoğan iktidarının tavırlarının ne olacağına bağlı sene sonu dolar kurunun akıbeti. Geçtiğimiz konuşmamızda ben dolar 20 lira olursa şaşırmam demiştim aynı sözümün arkasındayım. Ben dolar kuru 20 lira olur diyorum faiz ne olur diyorlar.  Şuanda faizler yüzde 19. Düşer diyorlar. Hayal görmesinler 19’da tutabilsinler ellerini öpsünler milletin. Siz bütçe açığını artırmaya devam edin. Karşılıksız para basın faiz ve dolar kuru yükselmesin.

"Ben olsam dolar alır yastık altına koyarım"

Ben Türkiye’de bir yatırımcı olsam olsam dolar alırım bankaya değil yastık altına koyarım. Hangi vurdum duymazlıktır ki Cumhurbaşkanı Erdoğan yastık altındaki paranızı getirin yatırım bankalarına teslim edin diyor. Yastık altındaki paraya göz konulması çok ama çok tehlikeli bir olaydır. Bugün herkes sermaye çıkışlarına girişlerine yasak gelebilir mi diye korkuyor ama Türk yatırımcının servetine bir şekilde bir şey olabilir diye endişe etmemek mümkün değil. Hangi mantıktır ki insanların son kara gün parasını istiyorsun düşün ki sen devletin kara gün parasını tüketmişsin zaten."

TMSF 5 milyar dolar alacaklı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, ocak ayında TMSF'nin 2020 yılı faaliyetleri ve 2021 yılı hedeflerine ilişkin basın mensuplarıyla sohbet toplantısında Uzanlarla ilgili konuşmuştu. Gülal, Uzan ailesinden 5 milyar dolara yakın alacakları olduğunu belirterek, "Bunun tahsil kabiliyeti var mıdır, tabii yurt dışında çalışmalarımız devam ediyor, yurt içinde bir varlığının kalmadığını görüyoruz. Artık elimizdeki diğer dosyaların tahsil kabiliyeti çok zayıf." dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri İstanbul Kartal'da pes dedirten olay! Eşine telefondan canlı izletti Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe transfer döneminde para basacak! İşte 70 milyon euro'luk çılgın plan
ABD'de firari yaşayan FETÖ'cü Emre Uslu'dan KHK'lılara parti kurun çağrısı
İstanbul'da 23 yıldır hayatları kabusa döndü: Perişan etmek istiyorlar
Sosyal medya fenomeni Selçuk Büyük kimdir kaç yaşında ve nereli?
2021 MEB Yönetici Seçme Sınavı (EKYS) sonuçları açıklandı! Tıkla ve sonuçları gör
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan İngiltere'ye mutasyonlu koronavirüs suçlaması
Çorum'da müşterileri biriktirdi! Binlercesini denize attı
Bekir Pakdemirli duyurdu! Ödemeler bugün yapılacak
Erdoğan'ın döviz ve altın çağrısı karşılık buldu! 6 günde rekor dolar satışı
Anayasa Mahkemesinin HDP'li Gergerlioğlu başvurusunun reddine ilişkin kararının gerekçesi açıklandı
Yorumlar 55 yorum