BIST 1.454
DOLAR 8,47
EURO 10,26
ALTIN 507,02
HABER /  SAĞLIK

Burun kıllarını almak koronavirüs ihtimalini artırıyor

İhlas Haber Ajansı

Dicle Üniversitesi'nde görevli Prof. Dr. Recep Tekin, burun kıllarının olası virüslere karşı süzgeç görevini üstlendiğini söyledi. Doktor Tekin, sakal ve bıyık konusunda da uyarıda bulundu.

Abone ol

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs ile mücadele tüm hızıyla devam ederken, vatandaşların da dikkat etmesi gereken konular her geçen gün artıyor. Maske, mesafe ve temizliğin yanına kişisel bakım da eklendi.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Corona Virüs Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, burun kıllarının corona virüsün boğaza ulaşmasını yavaşlattığını bu nedenle bu bölgedeki kılların alınmamasının daha doğru olduğunu söyledi.

Sakal ve bıyık konusunda da uyarı var
Burun kılları ile birlikte, sakal ve bıyığın da maskenin işlevini yok ettiğini kaydeden Prof. Dr. Tekin, maskenin işlevini kaybetmesi nedeni ile kişinin virüsü daha hızlı kapabileceğini kaydetti. Sakal ve bıyıklarını kesmeyenlerin sürekli sabunlu su ile yüzlerini yıkamaları gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Tekin, bu kişilerin maskelerini de sürekli değiştirmeleri gerektiğini dile getirdi.

''Burun kılları süzgeç görevi görüyor''
Prof. Dr. Tekin, "Corona virüse baktığımızda vücudumuzun çeşitli savunma mekanizmaları enfeksiyon hastalıklarına karşı var. Bunlardan biri burundan nefes alırken, burun kılları süzgeç görevi görüyor. Dışardan aldığınız herhangi bir partikül, toz olabilir, bununla birlikte taşınmış virüs ve bakteri bunlar burunda bulunan kıllar tarafından süzgeç görevi görüyor. Bunun avantajı burun kılları tarafından tutulan virüs, boğaz kısmına geçmediği için hastalık oluşturma ihtimalide azaltıyor. Buradaki kılları çok fazla miktarda alıyorsanız, bu süzgeç görevini bir nevi azaltmış oluyorsunuz” diye konuştu.

''Özellikle kirli, çok uzun sakal ve bıyığın maskenin etkisini azalttığını biliyoruz''
Prof. Dr. Recep Tekin, uzun sakal ve bıyığın maskenin işlevini yok ettiğini, bu kişilerin virüsü kapma ihtimallerinin yüksek olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Tekin, "Corona virüs tedbirlerinin başında maske geliyor. Sağlıklı ve etkili maske olabilmesi açısından sakal ve bıyık durumunu da konuşmak gerekiyor. Özellikle kirli, çok uzun sakal ve bıyığın maskenin etkisini azalttığını biliyoruz. O yüzden özellikle sağlıklı bir maske ve etkisini artırmak için sakal ve bıyığın mümkün olduğunca kesilmesini veya kısa tutulmasını istiyoruz. Sakal, bıyık varsa öksürme ile birlikte bu bölgede virüsün daha fazla tutunduğunu biliyoruz. Bunları yapamıyorsak maskeyi sık sık değiştirerek yüzümüzü yıkamalıyız. Sabun veya suyla yıkamak yeterli oluyor, ekstra bir işleme gerek yok" şeklinde konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Ermenistan Başbakanı Paşinyan'dan Dağlık Karabağ itirafı: Kaybımız çok fazla
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Türk Telekom'un mobil uygulaması 'Online İşlemler'de eylül rekoru
Ziya Selçuk: Okullarımızı güzelleştirmenin peşindeyiz
Prof. Dr. Arif Şanlı yeni korona belirtisi açıkladı! Kana karışıyor beyni etkiliyor
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıkladı!Tarımsal desteklere yeni düzenleme
Kırklareli Valisi Osman Bilgin: Kovid-19 vakaları nisan ayına göre 3 kat arttı
Peugeot yeni ürünlerini 'Peugeot Show' ile tanıtacak
Derby County, Colin Kazım'ı deneme idmanlarına çıkarıyor
Koronavirüs tedbiri! Kütahya Emet’te ev ziyaretleri ve misafirlikler yasaklandı
Yorumlar