BIST 1.057
DOLAR 7,26
EURO 8,63
ALTIN 479,51
HABER /  GÜNCEL

Bulgaristan'da Meriç'ten su içen hayvanlar ölünce Türkiye de önlem aldı

Demirören Haber Ajansı

Bulgaristan'ın Dimitrovgrad kentinde Meriç Nehri'nden su içen 28 büyükbaş hayvanın zehirlendiği iddialarının ardından nehrin Türkiye'ye giriş yaptığı bölgeye gelen ekipler, su numuneleri alarak incelemeye gönderdi.

Abone ol

Bulgaristan'ın Dimitrovgrat yakınlarından geçen Meriç Nehri'nden su içen 28 büyükbaş hayvanın zehirlenerek öldüğü iddia edildi. Hayvanların sahibi Stoyan Gospodinov'un nehirden su içen hayvanların 10 dakika sonra öldüğünü yetkililere bildirmesi üzerine ülkede Meriç'ten istasyonlara su pompalaması durduruldu.

Haskova Bölge Valisi Stefke Zdravkova, durumu açıklamasının ardından Edirne'de DSİ 11'inci Bölge Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri; Vali Ekrem Canalp'ın talimatıyla harekete geçti. Ekipler, Meriç Nehri'nin Türkiye'ye giriş yaptığı bölgeler başta olmak üzere 5 farklı noktadan numuneler aldı. Numuneler, Trakya Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Edirne Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğüne gönderilerek incelemeye alındı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri ayrıca çiftçiler ve nehirde amatör balıkçılık yapan vatandaşlarla görüşerek herhangi bir hayvan ölümü olup olmadığını araştırdı.

Ekipler, Meriç Nehri'ndeki durumla ilgili takibini sürdürüyor.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul Yarı Maratonu 20 Eylül'de koşulacak
Albayrak: Türkiye 3 basamak yükseldi
FED kredi programlarının süresini yıl sonuna kadar uzattı
Milli motosikletçiler İspanya'da 4 farklı yarışta Türkiye'yi temsil edecek
Bakan Kasapoğlu TFF Yönetim Kurulu toplantısına katılacak
Gadiri Hum bayramını kimler kutlar ibadetleri ve Nubde duası
Yorumlar