BIST 7.979
DOLAR 28,93
EURO 31,32
ALTIN 1.882,62
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Bu markalar en çok satanlardan

Bunlar dünyanın en çok satan bilgisayar markalarından...

Abone ol

Bilgi teknolojileri araştırma ve danışma şirketi Gartner Inc, Hewlett-Packard'ın (HP) 2007 yılında en çok satılan bilgisayar markası olduğunu açıkladı. Merkezi Silikon Vadisi'nde bulunan HP, 2007 senesinin ikinci çeyreğinde 11 milyon 100 bin adet bilgisayar sattı. HP'yi sırasıyla Dell Inc, Lenovo, Acer ve Toshiba takip ediyor.

Gartner'ın açıkladığı rakamlara göre, tüm dünyada 2007 yılının ikinci çeyreğinde 61,1 milyon bilgisayar satılırken, geçen seneye göre satışların 11, oranında arttığı kaydedildi.

Amerika, Asya/Pasifik ve Latin Amerika'da satışların beklenilenin üzerinde gerçekleştiğini belirten uzmanlar, özellikle Amerika'da profesyonel pazarda masaüstü bilgisayarlara olan ilginin tahminleri geride bıraktığını bildirdi.

Dünya çapındaki ölçümlerde HP, tüm pazarın yüzde 18,2'sine satış yaparak ilk sırada yer aldı. Dünyanın en büyük üreticisi olan HP, pazar ortalamasından daha hızlı bir büyüme tablosu ortaya koyuyor.

Dell ise tüm pazarın yüzde 15'lik bir kesimine ulaşıyor. Ortaya konan rakamlara göre HP, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 36'lık bir artış kaydetti. Dell ise satışlarında yüzde 5,5 oranında geriledi.

Amerika'daki satış rakamları ise geçen seneye göre en hızlı artışı HP'nin elde ettiğini gösteriyor. Amerika'da en çok satılan masaüstü bilgisayarı ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 11,4 oranında gerileyen Dell'e ait.

Merkezi Texas'ta bulunan ve sadece internetten satış yapan bilgisayar üreticisi Dell, satışlarındaki gerilemeyi durdurmak amacıyla, bundan böyle Wal-Mart mağazalarında da kullanıcıları ile buluşuyor.