BIST 1.329
DOLAR 7,81
EURO 9,35
ALTIN 449,55
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Bilim dünyası şokta! İnsan hücresinden fare embriyosu geliştirildi

ABD’de dünyayı şoka uğratacak bir araştırma gerçekleştirildi. Bilim insanları yüzde 4 oranında insan hücresinden oluşan bir fare embriyosu geliştirdi. Bu yöntem önümüzdeki dönemde hastalıkları tedavi etmek, yeni doku ve organlar üretmek için kullanılabilir.

Abone ol

CNN International'da yer alan habere göre, bilim insanları iki farklı hücre kullanarak melez bir embriyo elde ettiler.Elde edilen bu embriyoda hem insan hem de fare hücreleri bulunuyor.

Araştırmacılara göre, elde edilen bu embriyo bir hayvanda bugüne kadar kaydedilen en yüksek sayıda insan hücresine olma özelliğini barındırıyor.Bu durumun birçok hastalığın tedavisinde işe yarayabileceği belirtilirken Covid-19 tedavisinde de kullanılabileceği tahmin ediliyor.Araştırmacılar bulguları Science Advances dergisinde yayınladılar.

Araştırma ne anlama geliyor?
Buffalo Üniversitesi'nde Fizyoloji ve Biyofizik Profesörü Jian Feng, yapılan çalışmanın önemine dikkat çekerek bunun önümüzdeki dönemde hastalıkları tedavi etmek, yeni doku ve organlar üretmek için kullanılabileceğini söyledi.

Bu çalışmada, araştırmacılar ekibi gelişmekte olan fare embriyolarına 10 ila 12 insan kök hücresi enjekte etti. 17 gün içinde, bu kök hücreler insan kırmızı kan hücreleri ve göz hücreleri de dahil milyonlarca olgun hücreye dönüştü.Bir önceki araştırmacılar embriyodaki insan hücre oranını yüzde 0.1 olarak gerçekleştirmişti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Meteoroloji uyarı verdi dün bastırmıştı bayramda da fırtına yağmur var Galeriye Gözat
abd
ÖNCEKİ HABERLER
AKİT TV'de Ahmet Davutoğlu ile kavga çıktı! Senin dilinle beynin arasında...
Arefe günü hangi gün 2020 arefe günü ibadetleri neler?
Cumhuriyet gazetesine Fahrettin Altun hakkındaki asılsız haberi nedeniyle ceza
KPSS 2020 başvuru tarihi ne zaman KPSS çıkmış sorular
Beyoğlu'nda kargocunun yaptığı iğrençlik herkesi şok etti
Birben Çoşkun kimdir kaç kilo evli mi Doya Doya Moda Birben yaşı
Yorumlar 4 yorum