BIST 10.471
DOLAR 32,81
EURO 35,21
ALTIN 2.448,21
HABER /  EKONOMİ

Benzin ve motorine çok büyük indirim geliyor! İşte 7 Aralık 2022 benzin ve motorin fiyatları...

Araç sahiplerine güzel haber geldi... Benzin ve motorine bu gece yarısından itibaren çok büyük indirim geliyor... Benzin 2 lira 13 kuruş, motorin 1 lira 88 kuruş ucuzlayacak... Petrol fiyatları çakıldı 80 doların altına ilk kez indi.

Abone ol

Petrol fiyatları dünya genelinde büyük bir çöküş yaşadı. Aylar sonra ilk kez brent petrolün varil fiyatı 80 doların altına indi. Brent petrol fiyatları çakılınca benzin ve motorine indirim haberi geldi.  Zamlar ve indirimlerle başı dönen araç sahiplerine bu sefer gerçekten de "ohhh" dedirtecek indirim geliyor...

Benzin ve motorine kallavi indirim

Brent petrol fiyatı 79 dolar seviyesine kadar geriledi. Perşembe gününden itibaren motorin grubunda 1.88 TL, benzin grubunda ise 2.13 liralık indirim bekleniyor. İndirim gerçekleşirse benzin 20 liranın altına inecek. 

Güncel akaryakıt fiyatları...

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; İstanbul'da motorin litre fiyatı ortalama 22,97 liradan satılıyor. Benzinin litresi ise ortalama 20,17 liradan satılıyor.

Petrol fiyatları neden düşüyor...

Petrol fiyatları, batılı devletler tarafından Rus petrolüne uygulanacak tavan fiyatın etkilerine dair belirsizlik nedeniyle dün geriledi. Petrol fiyatları bugün Çin’de talebin toparlanacağı beklentileriyle hafif yükselse de piyasalar, dünkü seansta kaydedilen keskin düşüşün ardından baskı altında bırakmaya devam etti.

Öte yandan dünya genelinde yoğun makroekonomik veri akışı, küresel petrol talebine ilişkin belirsizliğe yol açarak fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya devam etti. Böylece dün 80 doların altına düşen petrol, 7 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı dün yüzde 0,4 düşüşle 80 doların altına geriledi. Bugün yatay seyreden Brent petrol varil başına 79,4 dolar seviyesinde işlem gördü. ABD hafif ham petrolü de 74,54 dolar seviyesinde işlem gördü.

Rusya karşılık vermeye hazırylanıyor

Petrol piyasası son dönemde Rusya ve batılı ülkeler arasındaki tavan fiyat gerilimini yakından izliyor. Batılı ülkeler dünyanın önde gelen petrol üreticilerinden Rusya’nın sattığı petrole tavan fiyat uygulamaya çalışırken Rusya ise bu hamleye karşılık vermeye hazırlanıyor.

Bloomberg'in dün aktardığı habere göre Rusya’nın G7 ülkeleri tarafından konulan üst sınıra yanıt olarak uluslararası petrol satışları için bir taban fiyat belirlemeyi planladığı belirtildi.

Haberde, Moskova yönetiminin ya ülkenin varilleri için sabit bir fiyat uygulamayı ya da satılabilecekleri uluslararası ölçütlerde maksimum indirimleri şart koşmayı düşündüğü aktarıldı.

Batılı devletler, Moskova’nın Ukrayna’daki savaşını finanse etme kabiliyetini sınırlamaya çalışma çabaları kapsamında Rusya’nın deniz yoluyla taşınan petrolündeki G7 tavan fiyatı Pazartesi günü yürürlüğe girmiş, ancak Rusya üretimi kısmak zorunda kalsa bile tedbire uymayacağını açıklamıştı.

Benzin ve motorin fiyatları nasıl belirleniyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Memur ve emeklinin maaş zammı belli oldu! Eğer ek zam gelmezse hepsi çok üzülecek
Foto Galeri Memur ve emeklinin maaş zammı belli oldu! Eğer ek zam gelmezse hepsi çok üzülecek Galeriye Gözat