HABER /  GÜNCEL

Bekçiler artık kimlik sorabilecek! Teklif Meclis'te

Bekçiler artık polisler gibi kimlik sorabilecek. AK Parti, bekçilere kimlik sorma yetkisi içeren kanun teklifini TBMM'ye getirdi.

Abone ol

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, çarşı ve mahalle bekçilerine halka yardım, vatandaşlardan kimlik sorabilme ve adli görevler verilmesini de içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını bildirdi.

Karışıklık vardı

Kimlik sormada hukuki bir karışıklık olduğu açıkça ortadaydı. Çünkü kanunun bekçiye vermediği yetki, kanun altı bir metin olan yönetmelikle tanınıyordu. Bu nedenle de mahkeme; bekçilerin kimlik sorma hakkı yok kararı verdi.

Bekçiler gözaltına alabilecek

Kanun teklifi 18 maddeden oluşuyor. Bekçiler, olay çıktığı zaman suçluları gözaltına alıp genel kolluk kuvvetine bildirecek. Bekçiler daha önce polisle beraber çalışıyordu; düzenleme ile Jandarma ile de çalışma imkanı geliyor.

Müdahale yetkisi

Suç işlenme anında veya hemen sonrasında suçlulara müdahalede bulunmak, suç mahallindeki kanıtları muhafaza altına almak, delillerin kaybolmamasını sağlamak, ortadan kaldırılmasını engellemek de bekçilerin görevleri arasında olacak.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Toprak Dede Hayrettin Karaca kimdir neden öldü cenaze töreni düzenlendi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Jandarma subay alımı başvuruları ne zaman kılavuz yayınladı mı?
İçişleri Bakanlığı yine dolandırıcılara karşı uyardı! İnanmayın
Esenyurt'ta eşini balkondan atan şahsa akıl sağlığı tahliyesi
Af yasası son gelişmeler bugün neler oldu 2020 haberleri
Bekçi alımı 2020 ne zaman bekçilik başvuru formu
12 rekatlık nafile namazı nasıl kılınır Regaib Kandili namazı
Yorumlar 9 yorum