BIST 1.409
DOLAR 8,07
EURO 9,70
ALTIN 450,82
HABER /  GÜNCEL

Basına sızan şok ABD mektubuna yanıt buna bir cevap verilir

ABD'nin S-400'ler için Hulusi Akar'a gönderdiği Türkiye'ye süre verip askeri ve ekonomik tehditlerde bulunduğu mektupla ilgili Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Buna bir cevap verilir. Çünkü oradaki argümanların bizim açımızdan cevapları da var." dedi.

Abone ol

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan tarafından 6 Haziran’da Milli Savuma Bakanı Hulusi Akar’a gönderilen mektup gündeme bomba gibi düştü.

ABD’de eğitim gören Türk F-35 pilotlarının 31 Temmuz’a kadar geri döneceği belirtilen mektupta Türkiye'ye karşı askeri ve ekonomik tehditler içeriyordu. Skandal ifadelerle dolu mektup, devletin üst düzey isimleri değerlendiriyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü 5. Sanayi Odaklı Bitirme Projeleri Fuarı etkinliğinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Koordinasyon içindeyiz

ABD'den gönderilen mektuba bir yanıt verilip verilmeyeceği ve F-35 konusunda nasıl bir adım atılacağı sorusuna karşılık Demir, "Mektubun muhatabı Milli Savunma Bakanlığımız. Onlar bunun üzerinde bir çalışma yapıyorlar. Beraber koordinasyon içindeyiz. Buna bir cevap verilir. Çünkü oradaki argümanların bizim açımızdan cevapları da var. Bu iletişim devam edecek." diye konuştu.

S-400 teslimatlarına ilişkin sorular üzerine Demir, şu değerlendirmede bulundu:

"S-400 konusunda Türkiye'nin tavrı net, bu hep söylendi. Geç, erken ama net bir tavır var. 'Biz bu meseleyi bitirdik.' diye defalarca söylendi. Bu anlamda ABD tarafında bir endişe varsa S-400'lerin Türkiye'de bulunmasından dolayı bir teknik endişe ise bunu tartışmaya, konuşmaya hazır olduğumuzu defalarca yineledik. Bu konuda bir teknik ekip oluşturup tartışmakla ilgili karşı taraf henüz hiçbir adım atmadı. Buna hazır olduğumuzu defalarca söyledik."

Demir, Patriot füze sistemi görüşmelerine ilişkin de "Biz cevabımızı verdik, onlardan cevap bekliyoruz." dedi.

Atılacak adımların bizim açımızdan hiçbir izahı yok

F-35 Programı'nda görev alan Türk şirketlerinin durumuna ilişkin soru üzerine Demir, şunları kaydetti:

"Aslında iki konu birbiriyle karıştırılıyor, bu kasten mi, bilgisizlikten mi bilemiyorum. Birincisi, F-35 ile S-400'ün Türkiye'de beraber bulunması risk teşkil eder diye bir iddia var. Bu iddianın ne olduğunu tartışmaya hazır olduğumuzu söylüyoruz. İkincisi ise Türkiye'nin program ortaklığı. Bununla S-400 alımının alakasını biz kuramıyoruz. Türkiye'nin özgür iradesiyle aldığı bir kararın önüne geçilmesi, 'alırsanız cezalandırırız' tavrı mıdır? Çünkü Türkiye'nin program ortaklığıyla ilgili alınacak kararların, atılacak adımların bizim açımızdan hiçbir izahı yok. Bunları müzakere edeceğiz." 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri ORC, Piar ve MAK seçim anketi! İmamoğlu ve Yıldırım'ın son oy oranları Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
KOSGEB personel alım başvuru ekranı 2019 son gün ne zaman?
Abdullah Avcı Beşiktaş'a imza attı bakın ne sözü verdi
Rumların sondaj gemimizin personelini tutuklama kararına Türkiye ilk tepki
Manavgat'ta uçak kazası! Pilot yaşamını yitirdi, 2 de yaralı var
Petrol için kritik tahmin! Fiyatlar ne kadar düşer?
Tatil dönüşü sendromundan kurtulmanın yolları nelerdir?
İsmi kesinleşen İsmail Küçükkaya’dan ilk açıklama
TOKİ konutlarının hak sahipleri belirlendi
e devlet KOSGEB personel alımı başvuru ekranı TC ile giriş
Gazişehir Gaziantep'de Ayhan Akman dönemi
Yorumlar