BIST 1.150
DOLAR 8,16
EURO 9,65
ALTIN 499,29
HABER /  DÜNYA

Rumların sondaj gemimizin personelini tutuklama kararına Türkiye ilk tepki

Dışişleri Sözcüsü Hami Aksoy, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Fatih Sondaj Gemisi için tutuklama kararı doğru ise bizim açımızdan hiçbir geçerliliği olmayacaktır" dedi.

Abone ol

"GKRY'nin Fatih sondaj gemimizin çalışanları ve TPAO ile işbirliği yapan yabancı şirketlerin yöneticileri hakkında tutuklama kararı çıkardığı yolundaki basın haberlerini yakından takip ediyoruz." diyen Dışişleri Sözcüsü Hami Aksoy, konuşmasına şu şekilde devam etti;

Kıbrıs Türklerini yok sayarak ve haklarını gasp ederek hareket eden GKRY'nin bu haddini aşan kararı şayet doğru ise, bizim açımızdan hiçbir hükmü ve geçerliliği olmayacaktır. Bu cürette bulunduğu takdirde, gereken cevabı vereceğimizden de kimsenin şüphesi bulunmamalıdır.

Hukukla bağdaşmamaktadır
GKRY'nin kendisine ait olduğunu iddia ettiği ve uluslararası hukuka uygun olarak sınırlandırılmamış bir deniz alanı için, sözde ulusal bir tasarrufla, bu şekilde bir karar alması uluslararası hukukla da bağdaşmamaktadır.

Bu nedenle biz de ilgili kurumlarımızla birlikte gerekli karşı hukuki süreçleri başlatacağız.

Türkiye devam edecek
GKRY'nin bu tür beyhude yöntemlerle kendi kıta sahanlığımızda yaptığımız çalışmaları durdurma çabaları hiçbir sonuç vermeyecektir.

Türkiye hem kendi kıta sahanlığındaki haklarını korumak, hem de Ada'nın eşit ortağı olan Kıbrıs Türklerinin haklarını korumak için petrol ve doğal gaz arama/sondaj çalışmalarını, planlandığı şekilde kararlılıkla sürdürmeye devam edecektir."

ÖNCEKİ HABERLER
Kurban Bayramı başlangıcı ne zaman 2019 9 gün tatil olur mu?
Petrol için kritik tahmin! Fiyatlar ne kadar düşer?
Tatil dönüşü sendromundan kurtulmanın yolları nelerdir?
İsmi kesinleşen İsmail Küçükkaya’dan ilk açıklama
TOKİ konutlarının hak sahipleri belirlendi
Fransız giyim markaları hangisi Türkiye'de satılan ürünler listesi
Yorumlar 4 yorum