HABER /  DÜNYA

Barzani'ye büyük şok! Bağdat yönetimi düğmeye bastı

Mesud Barzani'ye darbe üstüne darbe. Kuzey Irak yönetimini ekonomik açıdan darboğaza sokacak hamle Bağdat yönetiminden geldi. Irak, Kuzey Irak bölgesini pas geçecek petrol boru hattını onarmaya başladı.

Irak’ta merkezi yönetim, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) tartışmalı referandumuna karşı bir yaptırım kararı daha aldı. Bağdat bunun için varolan başka bir hattı onarmaya başlayacağını duyurdu.

KUZEY IRAK BÖLGESİ BY-PASS EDİLİYOR

Irak Petrol Bakanı Cebbar el-Luaybi, Kerkük-Ceyhan petrol boru hattının onarılması talimatını verdi. Irak, Kerkuk-Ceyhan boru hattıyla ihracatı günde 400 bin varile yükseltmeyi hedefliyor.

Irak’tan Türkiye’ye gelen iki paralel boru hattı bulunuyor. Son 1 yıl içinde Irak’tan Türkiye’ye taşınan ham petrol miktarı 208 milyon varil. Bunun yüzde 65’i Türkiye’den dünya pazarlarına gönderiliyor.

Irak’tan taşınan ham petrol, bugünkü fiyatlarla yıllık 12 milyar dolar tutarında bir ticaret hacmine denk geliyor.

Boru hatlarının toplam kapasitesi 553 milyon varil düzeyinde, 208 milyon varil kullanılıyor. Geride kalan 345 milyon varillik potansiyelin kullanılması halinde 20 milyar dolar gibi bir gelir getirebilir.

EN CİDDİ ADIM

25 Eylül'de gerçekleşen tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından Bağdat yönetimi Mesut Barzani'yi hedefleyen bir dizi yaptırımı hayata geçirmiş durumda. Petrol boru hattının onarılması, bugüne kadar gerçekleşmiş en ciddi adım olarak dikkat çekiyor.

Bağdat daha önce de petrol gelirlerinin merkezi yönetime aktarılmasını istemiş ancak bu talep Erbil tarafından kabul edilmemişti.

YÖNETİCİLERİN PETROL GELİRİ İÇEREN BANKA HESAPLARINA EL KONULMASI GÜNDEMDE

Ayrıca, IKBY yöneticilerin petrol gelirini içeren banka hesaplarına el konulması da gündemde.

Bağdat yönetimi, komşuları Türkiye ve İran'dan tüm sınırların kapatılmasını ve sadece merkezi yönetimle iletişim kurulmasını da istiyor.

Türkiye ve İran, referanduma en ciddi şekilde karşı çıkan iki ülke. İran, şirketlerinin IKBY ile petrol ve petrol mamulü ticareti yapmasını geçici olarak Eylül ayı sonunda yasaklamıştı.

Barzani'ye bir darbe daha!

ÖNCEKİ HABERLER
Bomba iddia! ABD, Türkiye'ye 'elçini çek' mi diyecek?
Son dakika! Suriye'de Rus savaş uçağı düştü!
Yunan polisi Türkiye sınırında dehşet saçtı
Bahtiyar Ölmez oyuncuları ve konusu diziye sürpriz konuk geldi
Ankara ve İstanbullulara bakandan müjde!
Yaz tatili ne zaman 2020 MEB okullar ne zaman kapanıyor?
Yorumlar 10 yorum