BIST 1.467
DOLAR 7,41
EURO 8,97
ALTIN 437,95
HABER /  EĞİTİM

Bakan Selçuk'tan rehber kitaptaki çizimlerle ilgili açıklama

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, rehber kitaptaki çizimlerle ilgili yaptığı açıklamada, "Yararlı içerikler var, bütünü görmeden detayı eleştirmek yanlış ama çizimlerde kasıt varsa onaylamayız, nitekim inceleme başlattık. Kadın baş tacıdır, kadınlar üzerinden siyaset yapmanın bırakılması lazım." ifadelerini kullandı.

Abone ol

Bakan Selçuk, yazılı açıklamasında, 3 yıl önce rehber öğretmenlere hizmet içi eğitim programı kapsamında hazırlanan ’Psikososyal Önleyici Destek Programı’ kitabında yer alan görsellere ilişkin eleştirilere yanıt verdi.

Bakan Selçuk, kitabın içeriğini tek tek incelediğini söyledi. Selçuk "Öncelikle çocuğun gördüğü bir kitap değil. UNICEF ile hazırlanan ve 7 ayrı kitaptan oluşan sette son derece yararlı içerikler var. İçinde başı açık anneler de var, başı açık ve kapalı annelerin bir arada olduğu çizimler de var. Genellikle pozitif örnekler bulunuyor, 150’nin üzerinde resimden sadece ikisinde olumsuz örnek çizim var, ikisi de başı açık çizilmiş. Eğer kasıtlı ise bunu onaylamamız söz konusu olamaz. Nitekim inceleme başlattık" dedi.

Kadının önemine işaret eden Selçuk, "Aksi de olabilirdi, eşit de çizilebilirdi. Bu yapılan, kitapları incelemeden bütünün içinden parçaları cımbızlayarak insanları ayrıştırmaktır. Kadın baş tacıdır, insan baş tacıdır. Artık okumadan, bütünü görmeden detayı eleştirmenin, kadınlar üzerinden siyaset yapmanın bırakılması lazım. Bu çok zor bir şey değil. Kavgaya değil birlikte olmaya ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

'Psikososyal Önleyici Destek Programı' kitabının "Cinsel İstismar" başlığında olumlu ve olumsuz davranışlara örnek olacak resimler çizilmişti. Küçük çocuğu muayene eden başı kapalı bir doktora ilişkin resimde, çocuk ve ailesinin mutlu şekilde yansıtıldığı görülmüştü. Kitapta, "Doğrular ve Yanlışlar" etkinliği altında da çocuğunu öpen, şefkatle sarılan anne görselindeki anne başı kapalı şekilde yansıtılmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
FETÖ firarisi eski futbolcu Arif Erdem'in ABD'den iadesi istendi
Dışişleri Bakanlığından Ege Adaları açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net mesaj: Tercih değil yükümlülüktür
Hamza Hamzaoğlu’nun nafaka davasında karar
FETÖ'den tutuklanan CHP'li başkanın CHP'deki referansı kim sorusu
Amsterdam'da düşen THY uçağıyla ilgili korkunç iddia! Sümenaltı edildi
HDP Türkiye'yi kayyumlar ve YPG konusunda Avrupa'ya şikayet etti
Ceren Damar'ın katilinin annesinden iğrenç iddia
Şehit Ömer Halisdemir'in adı Uganda'da yaşatılacak
İBB önünde olay yaratan ayvalı protesto! Açıklama geldi
Yorumlar 4 yorum