BIST 1.331
DOLAR 7,80
EURO 9,49
ALTIN 461,26
HABER /  EKONOMİ

Bakan Kurum açıkladı: 28 ilde hazırlıklar başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Her il kendi özelinde bir eylem planı hazırlayacak. Hem denizlerimizdeki kirliliğin giderilmesi hem kaynağında bu kirliliğe müsaade edilmemesi anlamında projelerini hayata geçirecekler" açıklamasında bulundu.

Abone ol

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sıfır Atık Mavi Projesi kapsamında denize kıyısı olan 28 il başta olmak üzere her ilin kendi özelinde kirlilikle mücadele için bir eylem planı hazırlayacağını bildirdi.

Kurum, G20 Çevre ve Enerji Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere geldiği Japonya’nın Nagano kentine bağlı Karuizawa kasabasında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

İklim değişikliğine ilişkin tedbirler konuşuldu

G20 Çevre ve Enerji Bakanları Toplantısı'nda iklim değişikliğine ilişkin ülkelerin alması gereken tedbirler, yaptığı projeler ile çevre ve enerji alanlarında neler yapılabileceğine ilişkin görüştüklerini belirten Kurum, Bakanlık olarak çevre alanındaki projelerini anlattıklarını ve yapılacaklara ilişkin istişarelerde bulunduklarını dile getirdi.

Sıfır Atık Projesi tadirle karşılandı

Türkiye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayesinde Sıfır Atık Projesi'ni başlattıklarını anımsatan Kurum, "Sıfır Atık'ta bugüne kadar 18 bin 750 kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçtik ve bu projemizi anlattık. Bu projemizin içerisinde poşetlerin ücretlendirilmesi işini anlattık. Gerçekten takdirle karşılandı. Bu ücretlendirmeye müteakip de poşet kullanımının yüzde 90'a varan oranda azaldığını ifade ettik. Yine Sıfır Atık Projesi çerçevesinde depozito sistemine geçeceğimizi de anlattık." dedi.

Sıfır Atık Mavi projesi ile mücadeleye devam

Kurum, G20 toplantısında "Sıfır Atık Mavi" projesi hakkında da G20'ye katılan ülke yetkililerine bilgi verdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu: 

"G20 ülkeleri, denizlerin, deniz kenarlarının, akarsuların, göllerin kirliliğine ilişkin bir eylem planı hazırlığı içerisinde. Biz de bu anlamda gerçekten önceden adım atarak, denizlerimizi, akarsularımızı, göllerimizi, hem yüzeylerini hem de kıyılarını temizlemek üzere bir eylem planı hazırladık ve bir genelge yayınladık. Bu genelge çerçevesinde denize kıyısı olan 28 ilimiz başta olmak üzere 81 ilimizde kirlilikle ilgili mücadele vereceğiz. Hem kirliliğin kaynağında engellenmesi hem de oluşmuş kirliliklerin giderilmesi projenin aslında bütünü. Bu anlamda da her il kendine göre bu projeyi eylem planı çerçevesinde harekete geçirecek. Bu sayede denizlerimizi, akarsularımızı göllerimizi de korumuş olacağız."

Atık getiren öğrenciye ücretsiz konser bileti

Proje kapsamındaki yol haritasına ilişkin bilgi veren Kurum, şunları kaydetti: 
"Sosyal olarak öğrencilerimizle, sivil toplum örgütlerimizle hatta ve hatta ülkemize gelen turistlerimizle birlikte bu denizlerimizde, deniz kenarlarında oluşan atıkların toplanmasına ilişkin bir kampanya yapacağız ve beraber bu atıkları toplayacağız. Yeri gelecek öğrencilerimizle birlikte atıkları getirenlere ücretsiz konser bileti, maç bileti vereceğiz. Öğrencilerimizi, gençlerimizi teşvik etmek amacıyla projeler yapmış olacağız. Bu açıkçası sadece yaz ayları için değil senenin 12 ayı yapılması gereken bir eylem planı olacak."

ÖNCEKİ HABERLER
Erzurum'da yağmur sularından dolayı yaşlı çiftin evleri çöktü
AÖL sınavı ne zaman AÖL 3. dönem açık lise sınav tarihi
TÜİK verilerine göre balık üretimi yılda %10,6 azaldı
YKS sonuçları ne zaman açıklanır ÖSYM sınav takvimi 2019
Sudan'ın devrik lideri Ömer el Beşir darbeden sonra ilk kez görüntülendi
Cemal Hünal kimdir kaç yaşında eşi Lale Cangal kimdir?
Yorumlar