BIST 10.911
DOLAR 32,21
EURO 35,04
ALTIN 2.446,47
HABER /  SEÇİM

Avustralyalı Türkler 'randevu' mağduru oldu

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışı seçmenler için uygulanan randevu sistemi, Avustralya'daki Türk vatandaşlarını mağdur etti.

Abone ol

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışındaki seçmenlerin oy kullanabilmesi için uyguladığı 'randevu sistemi' vatandaşları mağdur etti. Birçok ülkede vatandaşlar sandığa gitmedi, bazıları ise, sandığa gittiği halde oy kullanamadı...

40 BİN SEÇMENDEN 4 BİNİ OY KULLANDI


Cumhurbaşkanılığı seçimleri için oy verme işlemi Avustralya'da sona erdi. Başkent Canberra, Sydney ve Melbourne kentlerinde kurulan oy verme merkezlerinde, 31 Temmuz-2 Ağustos'ta 40 bin civarındaki seçmenden sadece 4 bin 255 kişi oy kullandı.

VATANDAŞ OY VERME HAKKINI KULLANAMADI

Öte yandan, Melbourne'daki oy verme merkezine, YSK'nın internet sitesinden randevu alarak gelen seçmenler, sistemin randevu günlerini değiştirmesi, Melbourne’da kayıtlı olmalarına rağmen başkent Canberra’ya yönlendirmesi, alınan randevuların işleme konulmaması gibi sürprizlerle karşılaşarak, seçme haklarını kullanamadı.

KIZIM OY VEREMEDİ

YSK'nın internet adresinden ailece randevu aldıktan sonra Melbourne ST Kilda City Hall’da kurulan oy verme merkezine giden Yusuf Sayar, kendisi ile birlikte aileden 3 kişinin Melbourne’da oy kullanabileceğini, fakat kızının oy kullanacağı sandığın Canberra’da olduğunu öğrendi.

YSK BU DURUMU DÜZETMELİ

Bilgisayardan aynı anda randevu almalarına rağmen bu yanlışlığın nereden kaynaklandığını anlamak istediğini aktaran Sayar, yaptığı açıklamada, ‘‘Biz arkadaş ile beraber evimde bulunan üç beş kişinin adresini forma doldurduk. Adres beyanında bulunduk. Oy vermeye geldiğimiz anda çocuğumun bir tanesinin adresinin Canberra göründüğünü fark ettik. Bunun sebebi nedir? Şu anda çocuğum Melbourne’da oy veremedi, vatandaşlık görevini yerine getiremedi. Bunun için Yüksek Seçim Kurulu’ndan bu durumu düzeltmesini rica ediyorum’’ dedi.

OY VEREMEDEN DÖNÜYORUZ

Bir başka randevu mağduru Mustafa Latifoğlu ise ‘‘Randevu aldığımız halde, randevuyu değiştirmişler. Bize hiç haber vermediler. Buraya geldik oyumuzu kullanmadan geri gidiyoruz’’ diye konuştu.

YSK sitesinden 2 Ağustos’a randevu alan ve oyunu kullanmak üzere geldiği oy verme merkezinde, randevu gününde değişiklik olduğunu öğrenen Yusuf Hazar, tepkisini dile getirerek, ‘‘Bir hafta öncesinden 2 Ağustos'a randevu alıyoruz. Bilgisayar siteminde, Yüksek Seçim Kurulu’nun arıza olduğundan dolayı ismim 1 Ağustos olarak çıkıyor. Ben 2 Ağustos'a randevu aldım diye 1,5 saatlik yoldan geliyorum. Vatandaşlık görevimi yapmaya geliyorum ama yapamadan, oyumu kullanamadan geri dönüyorum. Bu bize adalet değil, kanun da değil. Böyle bir şey olmaması gerekir. Vatandaş buraya kadar gelmiş, vatandaşlık görevini yapıp oyunu kullanması gerekir diye düşünüyorum’’ dedi.