BIST 10.771
DOLAR 32,82
EURO 35,14
ALTIN 2.450,67
HABER /  GÜNCEL

Bu yeni dolandırıcılığa dikkat !

Bankalardan kullandıkları krediler için ödedikleri dosya masraflarını geri almak için tüketici hakem heyetlerine başvuruların artmasını fırs...

Abone ol

Bankalardan kullandıkları krediler için ödedikleri dosya masraflarını geri almak için tüketici hakem heyetlerine başvuruların artmasını fırsat bilen dolandırıcılar, bu durumu ranta çevirmek için yöntem üstüne yöntem kullanmaya başladı.
Bankalardan kredi kullanan tüketicilerin dosya masraflarını geri almak için tüketici hakem heyetlerine yaptığı başvurular rekor düzeye ulaştı. Tüm ülke genelinde olduğu gibi Elbistan’da da Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, mesaisinin büyük bir bölümünü bu şekildeki başvurular için harcamaya başladı. Hakem heyetlerinin dosya masrafları konusunda tüketici lehine karar vermesi, dolandırıcıların vatandaşın cebine bir kez daha göz dikmesine neden oldu. Bu durumu ranta çevirmek isteyen dolandırıcılar, sözde danışmanlık firmasından aradıklarını söyleyerek dosya masraflarını daha çabuk ve kola alacakları vaadiyle vatandaşlardan para talep etmeye başladı. Elbistan’da dolandırıcıların bu yöntemlerine kanan ve kredi kartı bilgilerini veren ya da kendilerine söylenen hesap numaralarına para yatıranların sayısı ise azımsanamayacak boyutta.

100 İLA BİN LİRA ARASINDA PARA İSTİYORLAR
Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri bu prosedürleri ücret almadan ve en kısa sürede çözüme kavuşturmak için görev yaparken, vatandaşlar dolandırıcıların tuzağına şu şekilde düşüyor: Tüketici cep telefonu ile aranıp kredi kullanıp kullanmadığı, kullandıysa dosya masraflarını geri almak için başvuru yapıp yapmadığı öğreniliyor. Vatandaş başvuru yapmadıysa sözde danışmanlık firmalarındaki görevlilerin başvuru için gerekli tüm belgeleri hazırlayıp dosya masrafı ücretlerini de geri alacağı söyleniyor. Bunun için de 100 lira ile 1000 lira arasında değişen ücretler talep ediliyor. Vatandaş bu teklifi kabul eder etmez telefondaki kişi hemen kişinin kredi kartı bilgilerini alıyor ve sözde danışmanlık ücreti adı altında soygun yapıyor. Vatandaşa, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne yapılan başvurularda kullanılanlarla benzerlik taşıyan matbu evraklar kargo ile gönderiliyor. Vatandaş bu belgeleri doldurup sözde şirketin adresine gönderiyor ancak aylar geçmesine karşın alacakları ile ilgili hiçbir başvurunun yapılmadığını anlayınca da soluğu yine Hakem Heyeti’nde alıyor. Dolandırıcıların tuzağına düşen tüketicilerin danışmanlık adı altında ödedikleri paraların geri alınması ise hayli güç olarak nitelendiriliyor. Hal böyleyken dosya masrafını almak için çaba gösteren tüketiciye bir darbe de dolandırıcılar vurmuş oluyor.
Elbistan Tüketici Hakları Hakem Heyeti Başkanı Mustafa Gören, hakem heyetine yapılan başvuruların tamamen ücretsiz olduğunu ve kesinlikle aracıya ihtiyaç duyulmadığını belirterek, Elbistan Hükümet Konağı’nın zemin katında bulunan heyete, dosya masrafı ve diğer isimlerde herhangi bir ücret kesilmesi, ayıplı mal ve diğer konularda tüm vatandaşların başvuru yapabileceğini söyledi. Kişilerin kendi hazırlayacakları dilekçeler ve sorun yaşadığı konu hakkındaki belgeler ile birlikte aracı kullanmadan başvurularını yapabileceklerini belirten Gören, tamamen ücretsiz olarak görev yapan hakem heyetinin konuyu en kısa zamanda sonuca bağladığını sözlerine ekledi.
(İHA)