BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  GÜNCEL

Gazze: İsrail saldırılarını yoğunlaştırdı

İsrail, bir askerinin kaybolmasının ardından, Gazze'de 8 Temmuz'da başladığı saldırılarına hız verdi. İsrail'in gece başladığı saldırılarda çoğu, İsrailli asker Hadar Godin'in kaybolduğu Refah'ta olmak üzere 50 kişinin öldüğü açıklandı.

Abone ol

İsrail, bir askerinin kaybolmasının ardından, Gazze'de 8 Temmuz'da başladığı saldırılarına hız verdi.

Filistinli yetkililer, İsrail'in gece başladığı saldırılarda çoğu, İsrailli asker Hadar Godin'in kaybolduğu Refah'ta olmak üzere 50 kişinin öldüğünü açıkladı.

Filistinli militanlar da sabah saatlerinde İsrail'e roket fırlattı.

Şimdiye kadar ölen Filistinlilerin sayısı 1,650'ye çıktı. Ölenlerin çoğu sivil. 8 Temmuz'dan bu yana çoğu asker 63 İsrailli öldü. İsrail'de bir de Taylandlı işçi öldü.

Gazze Sağlık Bakanlığın'na göre, İsrail'in saldırıları sonucu 8900 Filistinli yaralandı.

Cuma günü ilan edilen 72 saatlik ateşkes bir kaç saat içinde bozulmuştu.

Gazze'nin yönetimimini elinde bulunduran Hamas, ateşkesin bozulmasından İsrail ordusunu sorumlu tuttu. İsrail ise roket saldırılarına karşılık vermek zorunda kaldığını savundu.

ABD Başkanı Barack Obama, Cuma günü krizi, "içler acısı" olarak niteledi ve yeni bir ateşkes için çaba harcayacağını söyledi.

Ağır bobardıman

Filistinli yetkililer, Refah bölgesine gece yarısı düzenlenen hava saldırılarında 40 ev, üç cami ve bir üniversite binasının yerle bir olduğunu açıkladı.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzedin Kasım Tugayları Tel Aviv'e 3 roket fırlattığını duyurdu.

Füzelerden en az ikisinin İsrail'in füze savunma sistemi Demir Kubbe tarafından havada imha edildiği belirtiliyor.

Mısır resmi haber ajansı Mena, insani yardım amaçlı olarak Refah sınır kapısını yeniden açtığını açıkladı.

Bu arada İzzeddin Kasım Tugayları 23 yaşındaki kayıp İsrail askeri Hadar Goldin hakkında bilgisi olmadığını açıkladı.

İsrail Goldin'in iki İsrail askerinin öldüğü bir saldırıda esir alınmış olabileceğini söylüyor.

İzzedin Kasım Tugayları ise açıklamasında İsrail askerinin kaybolduğu bölgedeki savaşçılarıyla irtibatın kesildiğini belirterek "Hepsinin İsrail bombardımanında öldüğüne inanıyoruz. Savaçılarımızın askeri esir aldığını varsayarsak, saldırıda o da ölmüş olmalı" dedi.

Obama, Goldin'in salıverilmesini istedi, "Eğer [Hamas] krizi çözme konusunda samimiyse askerin koşulsuz olarak bir an önce serbest bırakılması gerekir" dedi.

2006 yılında da İsrail askeri Gilad Şalit Hamas tarafından kaçırılmış, 2011 yılında İsrail hapishanelerindeki bin Filistinli mahkumun salıverilmesi karşılığında serbest bırakılmıştı.