BIST 10.166
DOLAR 32,29
EURO 35,12
ALTIN 2.412,45
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

Erdoğan'a 9 bin lira bağış yapan çaycı kim?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Erdoğan'ın kampanyasına 9 bin TL bağış yaptırılan ve özel bir şirkette asgari ücretle çaycı olarak çalışan kişi kimdir?" diye sordu.

Abone ol

Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'ın seçim kampanyasına yapılan bağışların tutarını öğrenmek isteyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Erdoğan'ın kampanyasına 9 bin TL bağış yaptırılan ve özel bir şirkette asgari ücretle çaycı olarak çalışan kişi kimdir?" diye sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

ERDOĞAN NEDEN BAĞIŞ PARASINI AÇIKLAMIYOR?

"Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında diğer adaylar gelen bağış paralarını açıklarken bir tek Recep Tayip Erdoğan'ın bağış paralarının miktarını açıklamamasının nedeni nedir?

17 Aralık ve 25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarında adları geçen hangi işadamları Recep Tayip Erdoğan'ın kampanyasına ne kadarlık tutarlarda bağışlarda bulunmuşlardır?

Yurtdışı off shore hesaplarından Recep Tayip Erdoğan'ın hesaplarına bağış yapıldığı iddiası doğru mudur? Doğru ise toplam tutarı nedir?

Recep Tayip Erdoğan'ın bağış kampanyasına yasayı delerek, 200 işçisi üzerinden her bir işçi adına 2 bin, 5 bin, 9 bin TL tutardan 9 bin TL'nin çok üzerinde para bağışlayan işadamı kimdir?

Yasayı delerek, 5 milyon liralık TL'lik nakdi parayı 600 çalışanının ismini banka şubesini vererek çalışanları adına Erdoğan'ın kampanyasına bağışlayan işadamı kimdir?

Çalıştırdıkları işçiler adına hesap açtırarak Erdoğan'a bağışta bulunan tüm işadamları kimlerdir?

Bağış yapan şirketler ve işadamları 2002- 2014 tarihleri arasında kamuda almış oldukları ihaleler var mıdır? Varsa bu şirketlerin hangileridir?

Bu yöntemle Recep Tayyip Erdoğan'ın kampanyasına 9 bin TL bağış yaptırılan ve özel bir şirkette asgari ücretle çaycı olarak çalışan kişi kimdir?"