BIST 9.179
DOLAR 31,16
EURO 33,78
ALTIN 2.034,92
HABER /  GÜNCEL

Askıda fatura ödeme başvuru ekranı? İBB Hangi faturaları ödeyecek?

İBB koronavirüs salgını nedeniyle faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlar için askıda fatura uygulaması başlattı. Ekonomik gücü yetersiz olan vatandaşın faturasını İBB ödeyek. Peki askıda fatura için nereye başvuru yapılacak, kimlerin faturası ödenecek ve askıda fatura uygulaması kimleri kapsayacak?

Abone ol

Koronavirüs salgını birçok aileyi işsiz bıraktı, birçok ailede ekonomik yönden ciddi sorunlar yaşıyor. Zor durumda olan ailelerin yüzünü güldürecek haberi İBB verdi. İBB askıda fatura uygulaması ile faturasını ödemekte zorlanan vatandaşın faturalarını ödeyecek. Peki askıda fatura için ne yapmak, nereye başvuru yapmak gerekiyor? İBB kimlerin faturasını ödeyecek, şartlar neler?

ASKIDA BAŞVURU BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

– Askıda fatura başvurusu için askidafatura.ibb.gov.tr sayfasına giriş yapıyorsunuz.

– Ardında sayfada “ASKIDA FATURA BIRAK” butonuna tıklıyorsunuz.

– Karşınıza çıkan sayfada kişisel bilgileri doldurup “ASKIDA FATURA BIRAK” butonuna tıklıyorsunuz.

ASKIDA FATURA BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

ASKIDA FATURA UYGULAMASI NASIL KULLANILACAK?

İBB tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilmiş aileler, İBB’nin internet sitesine giriş yapacak. Karşısına çıkacak olan, ‘Askıda Fatura’ uygulamasına tıklayacak; İBB kuruluşları olan İSKİ ve İGDAŞ’a ait su ve doğalgaz faturalarının bilgisini buraya yazacak.

Fatura ödeyerek hayır yapmak isteyenler de su için farklı fiyat aralığında, gaz için farklı fiyat aralığında fatura ödeme tercihinde bulunabilecek. Kampanya ile ilgili tüm ayrıntılara, ibb.gov.tr adresinden girilerek Askıda Fatura uygulamasından ulaşılabilecek.

“ASKIDA FATURA” UYGULAMASI NEDİR?

İBB’nin yaşama geçirdiği “askıda fatura” uygulaması, bu zor günlerde ihtiyaç sahibi aileler ile hayırseverleri buluşturmayı hedefliyor.

https://askidafatura.ibb.gov.tr adresinden erişilebilen sisteme, İBB tarafından onaylanmış ihtiyaç sahibi aileler, ödeme güçlüğü çektikleri faturalarını bırakıyor.

Yine aynı adresten erişebilen herkes de bu sisteme bırakılmış faturalardan istediklerini ödeyerek dayanışmaya katkı veriyor.

Böylece veren elin alan eli görmediği bir dayanışma geliştiriliyor ve ihtiyaç sahibi alileler bir ölçüde rahatlatılmış oluyor.

İmamoğlu açıkladı: 7 saatte 16 bin 100 ailenin faturası ödendi!

KİMLER ASKIYA FATURA BIRAKABİLİR?

Askıya sadece İBB tarafından sosyal yardım talebi onaylanmış kişiler fatura bırakabiliyor.

Daha öncesinde sosyal yardım talebinde bulunmamış kişiler ise https://sosinc.ibb.gov.tr adresinden talepte bulunarak bu süreci başlatabiliyor.

İBB sosyal yardım incelemelerini oldukça hızlı sonuçlandırarak ihtiyaç sahiplerini onaylıyor.

Askıya eklenecek faturaların, ihtiyaç sahibi olduğu onaylanmış kişilere ait olması gerekiyor.

KİMLER ASKIDAN FATURA ALABİLİR?

Bütçesi el veren herkes aynı sistem üzerinden fatura alarak bir ihtiyaç sahibi ile dayanışma gösterebilir.