BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

Ankara liseleri taban puanları 2020 MEB nitelikli lise sıralaması

20 Haziran'da yapılan LGS sınavı sonrası öğrenciler hayalindeki liseye girmek için 2020 lise tavan puanlarını araştırıyor. LGS sonuçları 16 Temmuz'da açıklanacak ve tercih süreci başlayacak. Peki Ankara liselerinin taban puanları 2020 kaç, İşte Ankara nitelikli okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri...

Abone ol

Milyonlarca 8. sınıf öğrencisi 21 Haziran'da lise giriş sınavı olan LGS'de ter döktü. LGS sonuçları ise 16 Temmuz'da açıklanacak ve heyecanlı tercih süresi başlayacak. Hayalindeki lisede eğitim görmek için araştırma yapan öğrenciler Ankara liseleri taban puanları ve Ankara nitelikli lise puanları, yüzdelik dilimleri sorgulaması yapıyor. 

İşte Ankara nitelikli okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri...

LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

LGS sonuçları 16 Temmuz 2020 tarihinde https://www.meb.gov.tr internet adresinde erişime açılacak. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek.

LİSE TABAN PUANLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Lise taban puanları her yıl tercih döneminde açıklanıyor. Henüz 2020 puanları açıklanmadı. Aşağıdaki link üzerinden geçmiş dönem puanlarına ulaşabilirsiniz.

LİSE TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK? 
Milli Eğitim Bakanlığı, LGS tercihlerinin ne zaman yapılacağına dair henüz resmi bir açıklama yapmadı. Ancak, geçtiğimiz yıl baz alınırsa LGS sonuçları 24 Haziran'da açıklanmış, 25 Haziran tarihinde tercih tabloları yayımlanmış ve 1-12 Temmuz tarihinde tercihler alınmaya başlanmıştı.

SINAVSIZ YEREL YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK:  Sınavsız yerel yerleştirme, öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılacak. Üç kriterde eşitlik olması durumunda sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacak. 

YÜZDELİK DİLİM HESAPLAMA NASIL YAPILIR: Yüzdelik dilim, öğrencinin aldığı yerleştirmeye esas puan ile sınava giren tüm öğrencilerin içinde başarı sıralamasını gösteren değerdir.

Yüzdelik dilim öğrencinin sıralamasına yüz 100, sayısı ile bir oran kurulması ve bu sıralamanın yüzdelik olarak ifade edilmesidir. Yani sıralamanın 100 sayısıyla çarpılması ve sınava giren toplam öğrenci sayısına bölünmesidir.

Örnek vermek gerekirse yüzdelik dilimi %10 olan öğrenci sınava giren bir milyon üç yüz bin öğrenci arasından yüz otuz bininci, 130 000, olmuş demektir. Sınavın taban ve tavan puanları o seneki sınav koşullarına göre sürekli değişiklik gösterse de okula giriş için asıl gerekli olan değerin sınav sıralaması olduğu dolayısıyla yüzdelik dilim kullanılarak plan kurulması ve tercih yapılması daha doğru olacaktır.

Yüzdelik dilim, sınava giren adayın sınav sonucunda aldığı puan ile sınava giren tüm öğrencilerin bir orana oturtulduğu, bir başarı sıralama yöntemidir. Yüzdelik dilim sınav sonuç belgesinde il ve ülke genelinde olmak üzere iki ayrı şekilde hesaplanarak açıklanır.

İl geneli hesaba katılarak açıklanan yüzdelik dilim, o öğrenciyle birlikte aynı ilde sınava giren öğrencilerin hesaplamaya dâhil edilmesiyle oluşurken; ülke genelinde hesaplanan yüzdelik dilim ise tüm ülkedeki öğrenci sayısı hesabı dahil edilerek açıklanır.

ÖNCEKİ HABERLER
Ayasofya'nın Çanı nerede? Rusya'da saklanan Ayasofya'nın çanı için hangi yemin edildi?
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Yerli uçak bombası SARB-83 göreve hazır
Temmuz ayı ilave tediye ödemeleri 2020 ne zaman?
7 yıldır kayıp olarak aranan adamın cesedi bulundu
TÜBİTAK'a 11 personel alımı yapılacak! İşte son başvuru tarihi ve başvuru adresi
Rusya'dan yeni Ayasofya açıklaması dünya için önemi göz önünde bulundurulsun
Migros kurbanlık hisse fiyatları 2020 belli oldu
Murat Köse'den Mansur Yavaş'a ağır sözler: Ankara'da su vurgunu var
Cem Uzan'dan 'Demirtaş ve Kavala' çıkışı: Senelerdir neden içeride?
Yorumlar