BIST 1.529
DOLAR 7,36
EURO 8,90
ALTIN 410,83
HABER /  EKONOMİ

Altını, doları ve borsayı ilgilendiriyor! Fitch Ratings uzmanından Türkiye için olumlu senaryo

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe, Türkiye’de mevcut politikaların sürdürülmesinin cari açıkta azalmayı ve enflasyonda kademeli düşüşü destekleyeceğini söyledi.

Abone ol

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe, Türkiye ekonomisini değerlendirdi.

Arispe, "Türkiye’nin kredi notu görünümünün 'negatiften' 'durağana' revize edilmesi, yeni bir ekonomi ekibi ile daha tutarlı ve ortodoks bir politika karışımının geri dönüşünü yansıtmaktadır. Bu gelişme kısa vadeli dış finansman risklerini azaltmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikası adımlarını değerlendiren Arispe, “TCMB para politikasını 675 baz puan sıkılaştırdı. Ayrıca şeffaflığı ve öngörülebilirliği iyileştirme çabasıyla ana politika aracı olarak bir haftalık repo oranına geri döndü.” İfadelerini kullandı.

Kredi büyümesini teşvik etmek için daha önceki düzenleyici önlemlerin geri alındığını belirten Arispe, “Hazine ve Maliye Bakanlığı, enflasyondaki düşüşü desteklemek için 2021 bütçe açığı hedefini düşürmeyi planlıyor. Merkez Bankası, 2020'deki büyük ölçekli müdahalelerin ardından dalgalı döviz kuru konusundaki uzun süredir devam eden taahhüdünü yeniledi.” değerlendirmesinde bulundu.

"Politikadaki değişim piyasayı toparladı''
Arispe, “Yatırımcı algısı ve iç politikadaki değişim, Türk Lirası'nın önemli ölçüde değer kazanmasına, risk priminin düşmesine ve bir miktar net sermaye girişine yol açtı. Uluslararası rezervler istikrar kazandı ve hafifçe toparlandı.” dedi.

Türkiye için olumlu senaryo
Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe, “Temel senaryomuzda, mevcut politika karışımının sürdürülmesinin cari açıkta azalmayı, enflasyonda kademeli düşüşü ve 2021-2022'de uluslararası rezervlerde ılımlı bir toparlanmayı desteklemesi var.” değerlendirmesinde bulundu.

Arispe, Türkiye’de parasal, maliye ve kredi politikalarının tutarlılığının, ekonominin yeniden dengeleme sürecini, yeni ekonomi ekibinin güvenilirliğini desteklemek açısından kilit önemde olacağını belirtti.

Arispe, ilerleyen dönemde hangi gelişmelerin Türkiye’nin kredi notunu pozitif yönde etkileyebileceğine ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Olumlu bir derecelendirme eylemine yol açabilecek faktörlerin arasında, cari açığın azaltılması, daha güçlü dış likidite ve dolarizasyonun gerilemesi yoluyla Türkiye'nin dış kırılganlıklarının azaltılması olduğunu belirttik. Enflasyonda istikrarlı bir düşüş eğilimi, para politikası güvenilirliğinin yeniden inşası ve jeopolitik risklerde azalma da Türkiye'nin notları için olumlu olacaktır.”

ÖNCEKİ HABERLER
Türkiye koronavirüs haritası! 15 - 21 Şubat tarihleri 5 il alarm veriyor
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
Prof. Dr. Özgür Demirtaş ifşa oldu! 'Bakan olmak için Berat Albayrak'a CV gönderdi' iddiası
HES kodu alma e devlet şifresi alma ücretsiz nasıl olur?
Kademeli normalleşmede 'düşük risk' kategorisindeki 4 il
Zehra Zümrüt Selçuk: Çocukları tehdit eden 1027 içeriğe müdahale ettik
Mame Thiam: Taraftarı mutlu edecek bir şampiyonluk yaşarız
Barış Pınarı bölgesine sızma girişiminde bulunan 4 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi
Cihat Yaycı'dan olay yaratan FETÖ iddiası! Genç Barbaraslar neyin nesi
Ali Koç fiyaskosu! 3 sezonda tam 48 futbolcu aldı ne kupa kazandı
Yorumlar