BIST 8.305
DOLAR 27,21
EURO 28,82
ALTIN 1.674,59
HABER /  EKONOMİ

Altın fiyatında yeni rekor! 400 TL'yi gördü

Altın fiyatları, 2011 yılından bu yana ilk kez ons başına 1,800 doları aştı. Bununla birlikte iç piyasada altın fiyatında yeni zirveler görüldü. Gelen son dakika haberine göre altın yeni bir rekor kırdı ve gram altın 400 TL'yi gördü.

Abone ol

Yatırımcıların 'güvenli liman' olarak gördüğü altında fiyatlar normalleşme adımlarına rağmen yükseliyor.8 Mayıs'ta 396 lirayla rekor kıran gram altın 400 liraya ulaştı ve yeni bir rekor kırdı.

Yeni Covid-19 vaka sayılarında hızlı artışın etkisiyle, hisse senedi borsalarından çıkan yatırımcıların alımlarıyla hızla yükselen altın fiyatları 1,800.58 dolara kadar çıktıktan sonra, 1,799.31 dolara döndü.

Analistlere göre, küresel piyasalarda yatırımcıların güvenli liman arayışlarını artıran, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) Covid-19 pandemisinde tepe noktasının henüz görülmediğine ilişkin açıklaması etkili oldu.

"ALTININ RALLİSİNİ GÜÇLENDİRECEK"

HSBC'den Steel, "Kovid-19'a tepki niteliğindeki daha önce benzeri görülmemiş parasal ve mali teşvikler altın için iki yukarı yönlü faktöre neden oldu: likidite ve borç," dedi ve "Düşük faizler, bilanço genişlemesi dahil parasal genişleme ve küresel bazda yüklü mali harcamalar görülebilir bir gelecek için altının rallisini güçlendirecek ve sürmesini sağlayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, politika yapıcıların, eğer ekonomi daha fazla yardıma ihtiyaç duyarsa, muhtemelen ilave sözlü yönlendirme ve varlık alımlarına yönelebileceğini söyledi.