BIST 9.693
DOLAR 32,50
EURO 34,69
ALTIN 2.499,53
HABER /  GÜNCEL

Alaattin Çakıcı Kılıçdaroğlu'na ne dedi mektupta ne yazıyor

CHP Lideri Kemal Kılıçdarığlu'na mektup yazarak 'hatun gibi konuşacağına beni öldürtsene' dedi tüm dikkatleri yine üzerine çeken Alaattin Çakıcı'nın hayatı merak edildi. Peki Alaattin Çakıcı kimdir, kaç yaşında, evli mi eşi ve çocukları kim? İşte Alaattin Çakıcı hayatı ve Kılıçdaroğlu'na yazdığı mektup

Abone ol

Alaattin Çakıcı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na söylediği sözlerle gündeme geldi. Kılıçdaroplu'na mektup yazan Çakıcı dikkat çeken sözlere yer verdi. Bu gelişmenin ardından Alaattin Çakıcı kimdir, aslen nereli, evli mi araştırması başladı. 

İşte 67 yaşında ve aslen Trabzonlu olan Alaattin Çakıcı hakkında merak edilenler...

Alaattin Çakıcı, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bugün düzenlediği basın toplantısında kendisi için yaptığı açıklamalara yine bir mektupla cevap verdi.


Çakıcı, kendisi için "Çakalların olduğu yerde hiçkimse bize bir şey söyleyemez" diyen Kılıçdaroğlu'na, "Sende ve avanende yürek varsa, ben her gün sokaktayım, çakal gibi uluyup hatun gibi konuşacağına beni öldürtsene" dedi. 

Önceki gün CHP lideri Kılıçdaroğlu'na tehdit içeren bir mektup paylaşan Alaattin Çakıcı, bugün Kılıçdaroğlu'nun hakkındaki "Çakalların olduğu yerde hiçkimse bize bir şey söylemez" ifadesi için yeni bir açıklama yaptı.

Mektupta "Sende ve avanende yürek varsa, ben her gün sokaktayım, çakal gibi uluyup hatun gibi konuşacağına beni öldürtsene" ifadeleri dikkat çekti.

Alaattin Çakıcı kimdir: Alaattin Çakıcı, 20 Ocak 1953 tarihinde Trabzon'un Fındıklı köyünde doğdu. Annesinin adı Şakire, babasının adı Ali'dir. Fahrettin ve Gençağa isimlerinde iki erkek kardeşi olan Alaattin Çakıcı'nın Gamze ve Leyla adlarında iki kız kardeşi vardır. Babası Ali Çakıcı, İstanbul'a göç etti. İstanbul'a göç eden aile Kağıthane ilçesinde Gültepe semtine yerleşti. Baba Ali Çakıcı burada bir kahvehane işletmeye başladı.

Gençlik döneminde bir süre cezaevinde kaldı. 1980 öncesinde baba Ali Çakıcı ve kardeşi Gençağa Çakıcı ile birlikte MHP Ülkü Ocaklarına dahil oldu. Alaattin Çakıcı 1979 yılında vuruldu, ancak olaydan yaralı olarak kurtuldu. Baba Ali Çakıcı bir saldırı sonucu 5 Mayıs 1980 yılında hayatını kaybetti. 1980 Askeri Darbesi ile birlikte tutuklandı.

MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında yargılandı ve somut delil yetersizliğinden 1982 yılında serbest bırakılan Alaattin Çakıcı, 1982 yılında tahliye oldu.1987 yılında Alaattin Çakıcı, en parlak dönemini yaşıyordu. 3 – 12 Ağustos 1987 tarihleri arasında yurt dışına çıksa da 10 gün sonra Türkiye'ye döndü.

Alaattin Çakıcı, kendisine ASALA ile mücadele etme konusunda getirilen teklifi kabul etti. Kontr-terör dış ve iç operasyonlar birimi kapsamında özel askeri eğitime tabi tutulan Çakıcı, eğitim sonrasında tim komutanı olarak görevlendirildi. 1990 yılı Ekim ayında yaralama nedeniyle bir süre tutuklu kaldı. Çakıcı, Şubat 1995'te gazete ve televizyonlara bülten şeklinde faks çekti ve Dev-Sol lideri Dursun Karataş'ı öldüreceğini bildirdi.

Alaattin Çakıcı, 1972 yılında Gönül Kurtuluş ile evlendi. Bu evlilikten Ali, Aytül ve Betül isimlerinde çocukları oldu. Alaattin Çakıcı, bir dönem eşinden boşanmış ve ünlü kabadayılardan Dündar Kılıç'ın kızı Uğur Kılıç ile 20 Mayıs 1991 yılında Trabzon'da evlendi. 4 Kasım 1994 yılında boşandılar.

20 Ocak 1995 yılında Alaattin Çakıcı, eski eşi Uğur Kılıç'ın ölümünde azmettirci olduğu gerekçesiyle 19 yıl 2 ay ceza aldı. Yurtdışında kaldığı sürede; ABD, Belçika, İtalya, Güney Afrika, Brezilya, Singapur, Japonya ve Fransa'da dolaştığı belirlendi. Çakıcı, 17 Ağustos 1998 yılında Türk ve Avusturya polisiyle birlikte düzenlenen bir operasyonla Fransa'nın Nice kentinde yakalandı. Bir süre sonra Türkiye'ye iade edildi. 14 Aralık 1999 tarihinde Kartal cezaevine konuldu. 29 Kasım 2002 tarihinde serbest bırakıldı.

Karagümrük Baskını davasından dolayı Çakıcı, 7 Nisan 2004 tarihinde 3 yıl 4 aylık bir hapis cezasına çarptırıldı. Hakkında çıkarılan yakalama kararı sonrası 14 Temmuz 2004 tarihinde Avusturya'nın Graz kentinde yakalandı. 5 Ekim 2004 tarihinde Viyana Eyalet Mahkemesi Çakıcı'nın Türkiye'ye iadesine karar verdi. 14 Ekim 2004 tarihinde Tekirdağ Tipi Cezaevine koyulan Alaattin Çakıcı, 15 Temmuz 2016 yılında Bolu F Tipi Cezaevine nakledildi. Mart 2017 yılında Kırıkkale'nin Keskin ilçesindeki F Tipi Cezaevine nakledilmesine karar verildi. 30 Mart 2017 yılında Bolu F Tipi Cezaevinde tutulurken çeşitli gerekçelerle 10 ay hapis cezası daha verilmiştir.

Alaattin Çakıcı son evliliğini, ilk eşi Gönül Kurtuluş ile yapmıştır.