BIST 1.409
DOLAR 8,08
EURO 9,68
ALTIN 451,17
HABER /  POLİTİKA

AK Partili Bülent Turan'dan yeni askerlik yasası ile ilgili kritik açıklama!

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Askerlik yasasının görüşmelerine yarın başlayıp bu hafta bitirmeyi arzu ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Abone ol

Bülent Turan, bedelli askerlikte yaş kriterinde yeni düzenleme olabileceğini söyledi. Turan yaptığı açıklamada "Yeni askerlik teklifini bu hafta yasalaştırmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Askerlik süresini düşüren ve bedelliyi sürekli hale getiren kanun teklifi yarın TBMM'de görüşülecek. Bilindiği üzere, yeni sistem yoklama kaçaklarından bakayalara, hizmet süresinden bedelli askerliğe kadar geniş ve kapsamlı değişiklikleri içeriyor.

Yeni askerlik sistemi nasıl olacak?

-Askerlik süresi 6 ay, temel askerlik eğitimi süresi 1 ay olacak. Lise mezunu ve altı gençler 1 ay temel askerlikten sonra, 5 ay kıta görevi yapacak. 6 ayın sonunda isterlerse terhis olacaklar ya da sözleşmeli olarak maaşlı 6 ay daha askerlik yapabilecekler. Sözleşmeli er-erbaş, uzman çavuş rütbesiyle orduda devam edebilecek.

-Meslek yüksek okulu mezunları yedek astsubay olarak istihdam edilecek. 2 ay eğitimin ardından 10 ay maaş alacak. 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek. Şartları uygunsa, astsubaylığa geçebilecek.

-Lisans ve lisansüstü eğitimliler yedek subay olacak. 2 ay eğitimden sonra 10 ay kıtalarda maaşlı görev yapacaklar. Ama isterlerse ihtiyaca göre subaylığa geçebilecekler.

-Zorunlu askerliğini tamamladıktan sonra 6 ay daha devam etmek isteyenlere asgari ücret tutarında maaş ödenecek.

-Bedelli uygulaması kalıcı hale gelecek. Bedelli ücreti 31 bin TL olacak. Parti içinde 31 bin TL'lik ücretin düşürülmesi seçeneğinin de tartışıldığı ancak kabul görmediği öğrenildi.

-Yeni sistemde erteleme süreleri lise eğitimi için 22 yaş, meslek liseleri için 25 yaş, meslek yüksek okulu ve lisans eğitimi için 29 yaş, lisansüstü eğitim için 32 yaş, sporcular, doktora ve tıp eğitimi için de 35 yaş olacak. Bu erteleme yaş hadleri, bedelli için de kıstas oluşturacak. Erteleme yaş sınırını aşanlar bedelli askerlik yapamayacak.

ÖNCEKİ HABERLER
50 günlük yavru köpeği canice öldürdü
Konyaspor'dan İzlanda'nın onaylanmamış havaalanı iddiasına yanıt
Basına sızan şok ABD mektubuna yanıt buna bir cevap verilir
KOSGEB personel alım başvuru ekranı 2019 son gün ne zaman?
Hazine 7,4 milyar lira borçlandı
Rumların sondaj gemimizin personelini tutuklama kararına Türkiye ilk tepki
Manavgat'ta uçak kazası! Pilot yaşamını yitirdi, 2 de yaralı var
Kurban Bayramı başlangıcı ne zaman 2019 9 gün tatil olur mu?
Petrol için kritik tahmin! Fiyatlar ne kadar düşer?
Tatil dönüşü sendromundan kurtulmanın yolları nelerdir?
Yorumlar 3 yorum