BIST 1.212
DOLAR 7,81
EURO 9,26
ALTIN 483,30
HABER /  POLİTİKA

Ahmet Davutoğlu'ndan bomba itiraflar! Keşke yapmasaydım dediği konu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, gündeme bomba gibi düşecek açıklamalar yaptı. Keşke yapmasaydım ve İyi ki yapmışım dediği iki konu olduğunu belirten Davutoğlu, Ak Parti içinde bazı isimlerin kendisine ihanet ettiğini söyledi.

Abone ol

2015'te AK Parti Kongresinde çıkan listeyi kabul ettiği için pişman olduğunu söyleyen Davutoğlu, listenin kendi hazırladığı listeye yakın olduğunu itiraf ederek de içine düştüğü çelişkiyi gösterdi. Kendi listesini partide dikta etmeye çalışan ancak hamlesine son anda neşter vurulan Davutoğlu'nun bu girişimi "AK Parti'yi ele geçirme çabası" ve "Erdoğan'ı tasfiye etme" planı olarak yorumlandı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, düşünce özgürlüğü konusundaki vaatlerini neden başbakanlığı döneminde yapmadığı sorusuna, 'Türkiye tahayyülünün' de değiştiği yanıtını verdi.  Davutoğlu “Peki bunları neden başbakanken yapmadınız?” sorusuna "Sıkıntılar vardı" demekle yetindi.

Keşke yapmasaydım dediği konu
Murat Yetkin’in sorularını cevaplayan Davutoğlu, başbakanlığı döneminde “Keşke yapmasaydım” dediği konuyu da açıkladı.Davutoğlu pişmanlığını “12 Eylül 2015’deki AK Parti Kongresinde tek liste olarak çıkacak adayların önceden hazırlanmış olmasına rağmen bunu kabullenmiş olması” olarak öne sürdü.

Hem kabul etti hem ihanetle suçladı
“Listede, benim de listeye alacağım arkadaşların çoğunlukta olduğunu görünce karşı çıkmadım. Ancak o listede olan ve benim de güvendiğim arkadaşlara güvenimde yanıldığımı 29 Nisan 2016’da MKYK’da düzenlenen parti-içi darbede fark ettim. 12 Eylül 2015’te yapılan olağan kongrede ısrar edip, kendi listemi Kongreye götürmeliydim.” diyen Davutoğlu, bir yandan 2015’te çıkan ve kendisinin de kabul ettiği listenin kendi listesine yakın bir liste olduğunu itiraf ederken diğer yandan da 2016’da görevden alındığı için kendisine destek vermeyen listesindeki kendisine yakın isimleri ihanet etmekle suçladı.

Avrupa'nın ikiyüzlülüğünü görmezden geldi
Çelişkili ifadeleri röportaja damga vuran Davutoğlu, Avrupalı devletlerin iki yüzlülüğünü görmezden gelerek başbakanlığı döneminde ‘İyi ki yapmışım’ dediği konu olarak ise Avrupa Birliği ile imzaladığı ‘göçmen’ anlaşmasını gösterdi. Davutoğlu, 18 Mart 2016’da Suriyeli göçmenler üzerinden AB ile ilişkilerin normalleşmesi anlaşmasını kast ederek. “O anlaşma uygulanabilseydi Türkiye bambaşka bir yerde olurdu” dedi ve ekledi:

Entegrasyon süreci hız kazanacaktı
“O anlaşma sadece mülteciler ile ilgili değildi. Başbakanlığım devam etseydi Haziran ayı sonunda vize muafiyeti yürürlüğe girecek, Gümrük Birliği Türkiye’nin talepleri doğrultusunda revize edilecekti. Bu iki gelişme dahi en büyük pazarımız olan AB’de insan ve mal hareketliliğinin artması üzerinden ekonomimize olağanüstü bir ivme katacaktı. Ayrıca yılda iki kez bütün AB ülkesi liderlerle birlikte gerçekleştirilecek olan zirvelerle diplomatik manevra alanımız genişleyecek, açılacak fasıllarla da entegrasyon süreci hız kazanacaktı. Mülteciler bağlamında ise düzensiz göçü engelleme karşılığında 1 milyona yakın mülteci düzenli bir şekilde Avrupa’ya geçecek ve 6 milyar Avroluk bir fon kademeli bir şekilde Türkiye’ye aktarılacaktı.”

Uygulansaydı Türkiye bambaşka bir yerde olurdu
Avrupa Birliği’nin Suriyeli göçmenler konusunda Türkiye’yi oyaladığını ve verilen hiç bir sözün tutulmadığına hiç değinmeyen Davutoğlu’nun altı boş bir anlaşmayı ‘uygulansaydı Türkiye bambaşka bir yerde olurdu’ diyerek kutsaması akıl tutulması olarak yorumlandı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Maskeli ilk sınav! Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
LGS sınav giriş belgesi nereden alınacak 2020 LGS yerleri
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif bugün Türkiye'ye geliyor
İçişleri Bakanlığı: Turuncu listedeki 1 milyon TL ödülle aranan PKK'lı öldürüldü
8 ilde giriş çıkış yasağı başladı hangi illerde giriş çıkış yasağı var
Almanya'da PKK'dan kızını istedi! Benim gibi çok anne var
Aleyna Tilki kötü örnek oldu yırtık çorapların sırrı da çözüldü görenleri şoke etti
Yorumlar 25 yorum