BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Ağrı'da keşfedilen altın rezervi heyecan uyandırdı

Anadolu Ajansı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal'ın Ağrı'da altın rezervi bulunduğunu ve bunu çıkarmak üzere harekete geçtiklerini açıklaması kentte heyecan uyandırdı.

Abone ol

AĞRI'da altın rezervinin bulunduğu Diyadin ilçesine bağlı 70 haneli Mollakara köyünün sakinleri, şaşkınlık ile mutluluğu bir arada yaşıyor. İş makinelerinin yol açmak için çalışmalara başladığı rezerv alanı, drone ile havadan görüntülendi.

Vali Osman Varol, yaptığı açıklamada, Diyadin'in birçok değeriyle ön plana çıktığını ve geleceği parlak ilçelerden biri olduğunu söyledi. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yönetimindeki Koza Altın İşletmelerinin bölgede işlenebilir altın rezervi bulduğunu belirten Varol, şöyle devam etti:

"Koza Madencilik uzun zamandır burada çalışmalarını yürütüyor ve artık son aşamaya geldi. Burada ciddi bir altın rezervi tespit edildi ve bununla ilgili planlamalar devam ediyor. Şu ana kadar kanıtlanmış olan rezervin ciddi miktarda artırılmasıyla ilgili bir potansiyel ortada ve bununla ilgili de firma yetkilileri çalışıyor. Bu gerçekleştiğinde yöremize ve ülkemize çok büyük katkı sağlayacak."

Küresel piyasalarda altının kıymetine dikkati çeken Varol, "Firmanın bize verdiği bilgilere göre, rezerv 500 kişiye iş imkanı sağlayacak" dedi. Varol, şunları kaydetti:

"Firma, bir taraftan rezervin çoğaltılmasıyla ilgili ilave sondaj çalışmaları yürütürken diğer taraftan da ÇED ve tesis kurulum süreciyle ilgili hazırlıklarına devam ediyor. Bunların tamamını 2021 yılının başlarında eş güdümlü olarak gerçekleştirip nisan ayından itibaren tesisin ön kurulum çalışmalarına başlamayı planlıyorlar. Heyecan yaratması çok doğal çünkü çok büyük ve önemli bir tesisten bahsediyoruz. Bölgemize ve ülkemize çok ciddi katma değer kazandıracak bir tesis."

Köylülerden Hasan Çiftçi de bulunan rezervin kendilerini çok sevindirdiğini ifade etti. Bu keşfin bölge istihdama katkı sağlayacağını dile getiren Çitçi, yöre halkının artık çalışmak için batı illerine gitmeyeceğini belirtti.

Vatandaşlardan Selami Polat da "Burada 500 kişi çalışacağı için sevindik. Biz batı illerine çalışmaya gidiyoruz, bundan sonra burada çalışıp akşam evimize gideriz. Herkesin işi olacak" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Hulusi Akar: Türkiye Karabağ anlaşmasında hem masada hem sahada
Beşiktaş'ta koronavirüs test sonucu pozitif çıkan futbolcu sayısı 8'e yükseldi
Antalyaspor'da üç futbolcu ile bir personelin koronavirüs testi pozitif çıktı
Koronavirüs aşısını bulan Uğur Şahin: Aşı aralık ayının ortasında uygulanmaya başlanacak
Gaziantep'te uyuşturucu operasyonu 35 gözaltı
Grip aşısı fiyatı ne kadar 2020 SGK karşılıyor mu?
Ne oldu da TL değer kazandı ekonomist Mahfi Eğilmez açıkladı
Beşiktaş'ta Ersin Destanoğlu'nun cezası belli oldu
İzmir depreminin simgelerinden! Elif Perinçek ve ailesi taburcu oldu
SpaceX ikinci kez uzaya astronot gönderiyor
Yorumlar 11 yorum