HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Afrika'da yeni dönem! İlaç dağıtımları drone sayesinde gerçekleşecek

Yaşanan çeşitli sağlık sorunları nedeniyle Gana'nın uzak bölgelerindeki 2 bin kliniğe dünyanın en geniş drone dağıtım ağı sayesinde ilaç, aşı ve kan taşınacak.

Zipline firmasının öncü olduğu yeni sistemde 150 farklı ilaç ve aşı, Gana'nın ulaşılması zor bölgelerinde bulunan 2 bin kliniğe yarım saat içinde drone aracılığıyla ulaştırılacak.

İlaç ve aşının yanı sıra kan taşımacılığı da yapacak olan firma, 2016'da Ruanda'da pilotsuz ve önceden programlanmış hava araçlarıyla kan taşıma hizmetini başlatmıştı.

Saatte 110 kilometre hız
Firmanın son projesiyle birlikte sağlık çalışanlarının kısa mesaj yoluyla sipariş vermesinin ardından saatte 110 kilometre hızla hareket eden drone'lar sayesinde Gana ve Ruanda'nın her bölgesine 30 dakika içinde sipariş teslimi gerçekleştirilebilecek.

Drone dağıtım ağıyla Gana ve Ruanda'daki tıbbi ihtiyaçları hızlı biçimde karşılamayı amaçlayan proje, Dünya Sağlık Örgütü'nün sağlamış olduğu tıbbi malzemeleri bölgedeki insanlara ulaştırıyor ve birçok uluslararası yardım kuruluşu tarafından destekleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Ankara'da o halk otobüsü şoförü toplu ulaşımdan men edildi
Beşiktaş'ta Omar Niasse sesleri giderek güçleniyor
Hakkari Çukurca'da sızmaya çalışan terörist gruba hava harekatı
Ankara'da kritik FETÖ operasyonu!
TMSF, 1.1 milyarlık dev şirketi satışa sundu!
Oğuzhan Özyakup'un mesajı ifşa oldu yazdığı kız reklamını yaptı
Yorumlar