BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  POLİTİKA

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den ceza indirimi ile ilgili açıklama

ADALET Bakanı Abdulhamit Gül, herkesin dört gözle beklediği yeni yargı paketinde ceza indirimi çalışması olmadığını belirterek, "O konular ayrıca siyaseten tartışılıyor. Yargı paketi kendi içerisinde devam edecek." dedi.

Abone ol

Bakan Abdülhamit Gül AK Parti Grup Toplantısı'nın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Hukuk mahkemelerinde 4 milyonun üzerinde dosya bulunduğunu ifade eden Gül, bu davaları hızlandıracak ve daha rasyonel hale getirecek birtakım düzenlemeler düşünüldüğünü, pakette daha çok usul hükümlerine ilişkin düzenlemeler olacağını söyledi.

İkinci yargı paketi ceza indirimini öngörmüyor

İkinci yargı paketinin cezaya ilişkin bir düzenlemeyi öngörmediğini dile getiren Gül, "Cezaya ilişkin, ileriki paketlerde yargı reformu çerçevesinde gündemde olan konular gelebilir. Ama hukuk yargılamalarıyla ilgili, noterlik, icralara yönelik borçlunun kendi malını satabilmesi gibi birtakım vatandaş lehine olan, yargılamaları hızlandıran düzenlemeler düşünülüyor." açıklamasında bulundu. 

Yargı paketi çerçevesinde öyle bir çalışma yok

Ceza indirimiyle ilgili düzenlemenin, Meclisteki siyasi parti gruplarının belirleyeceği bir konu olduğunu belirten Gül, "Yargı paketi çerçevesinde öyle bir çalışma yok. O konular ayrıca siyaseten tartışılıyor. Yargı paketi kendi içerisinde devam edecek. Meclis kendi gündemine hakim." diye konuştu. 

MHP'nin ceza indirimine ilişkin teklifinin bulunduğunun hatırlatılması üzerine Gül, bu konuların siyasi partilerin iradesiyle oluşacağını, kendilerinin bir şey söyleme imkanlarının bulunmadığını söyledi.

Bazı konular "yapanın yanına kar kalan bazı hususlarla ilgili"

Gül, cezaevlerinin mevcudunu rahatlatacak bir düzenlemenin olup olmadığına ilişkin soruyu yanıtlarken de Meclisin bu konudaki takdirini idarenin uygulayacağını ifade etti. Abdulhamit Gül, yargı reformunda yer alacak konuların özellikle, "yapanın yanına kar kalan bazı hususlarla ilgili" olduğunu kaydetti. 

ÖNCEKİ HABERLER
KYK burs ödeme takvimi 2020 ilk ödeme ne zaman hangi ayda?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan F-35 ve S400 açıklaması : Trump'a bizzat söyledim
'Seni son kez uyarıyoruz'! MHP'li Belediye Başkanının aracını kurşunladılar
Ellerim ve ayaklarım sürekli üşüyor diyenler dikkat!
Kemal Öztürk'ten FETÖ yakıştırmalarına sert tepki! Ahlaksızca...
Bakan Mustafa Varank'tan KOBİ'lere faiz indirimi müjdesi
Kuma getirildi kanser oldu boşandı iş kadını oldu kitap yazdı
Galatasaray'dan Mehmet Ekici'ye sürpriz teklif
15 tatil ne zaman Ocak ayının kaçında başlıyor?
Savunma Bakanı Hulusi Akar: Sorunların hepsi çözülecek
Yorumlar 2 yorum