BIST 1.454
DOLAR 8,41
EURO 10,19
ALTIN 503,85
HABER /  DÜNYA

Kalp Cerrahı Dilek Gürsoy’a Alman Tıp Ödülü verildi

Yapay kalp alanında başarılı çalışmalar yapan Türk kökenli Uzman Dr. Dilek Gürsoy, 'Alman Tıp Ödülü' (German Medical Award 2019) ödülüne layık görüldü.

Abone ol

Gürsoy, "Yeni yapay kalbi 2023 yılında ilk defa insana takmayı düşünüyoruz. Bu alanda herkes gözünü Avrupa'ya dikmiş durumda ama durum öyle değil. Türkiye sağlık alanında çok iyi yerlerde, gerek hastaneler gerekse doktorlar konusunda" diye konuştu.

"İlk kez tam yapay kalp ameliyatını gerçekleştirdim"

Düsseldorf Kongre Merkezi’ndeki törende “German Medical Award 2019” ödülüne layık görülen Gürsoy, salonu dolduran meslektaşları tarafından uzun süre alkışlandı. Gürsoy, tören sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, mutlu ve gururlu olduğunu, ödülün kendisini daha çok cesaretlendirdiğini ve yoluna devam edeceğini söyledi.

“2012 yılında Duisburg’da bir kadın doktor olarak ilk kez tam yapay kalp ameliyatını gerçekleştirdim. Hayvan denemelerinde 20, insanlarda 30 olmak üzere yaklaşık 50 yapay kalp ameliyat gerçekleştirdim.” diyen Gürsoy, şu ifadeleri kullandı: Yapay kalp alanında 2010’dan beri yeni bir yapay kalp projesi üzerinde çalışıyorum. Yeni yapay kalbimiz sessiz ve gürültüsüz olacak inşallah.

2023 yılında ilk defa insana takmayı düşünüyoruz.

"Türkiye sağlık alanında çok iyi yerlerde"

Avrupa’da yaşayan Türk kökenlilere seslenen Gürsoy, şöyle devam etti:

“Burada yaşayan tüm anne ve babalara seslenmek istiyorum, çocuklarını desteklesinler. Desteksiz hiçbir şey olmuyor. Özellikle genç kızlarımızı cerrahi alanına davet ediyorum çünkü bayanlar daha estetik çalışabiliyoruz, masada daha sakiniz. Burada, Avrupa’da yapay kalp merkezi kurabilirsek özellikle genç kızlarımızı destekleyip benden daha iyi olmalarını sağlamayı amaçlıyorum.”

Türkiye’nin sağlık alanında çok ilerlediğini ifade eden Gürsoy, “Bu alanda herkes gözünü Avrupa’ya dikmiş durumda ama durum öyle değil. Türkiye sağlık alanında çok iyi yerlerde, gerek hastaneler gerekse doktorlar konusunda. Çok iyi eğitim görmüş arkadaşlarımız var. Yapay kalp konusunda çalışmalar var, çok değerli hocalarımız var. Yardımım dokunursa eğer her zaman ve her yerde onlarla da çalışmak isterim.” diye konuştu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Çiftlik Bank CEO'su Mehmet Aydın ortaya çıktı! Tosuncuk 1 milyar 100 milyon TL ile kaçmıştı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
'Seni son kez uyarıyoruz'! MHP'li Belediye Başkanının aracını kurşunladılar
Babalar Günü için süper fırsatlar!
Ellerim ve ayaklarım sürekli üşüyor diyenler dikkat!
Kemal Öztürk'ten FETÖ yakıştırmalarına sert tepki! Ahlaksızca...
Bakan Mustafa Varank'tan KOBİ'lere faiz indirimi müjdesi
Galatasaray'dan Mehmet Ekici'ye sürpriz teklif
15 tatil ne zaman Ocak ayının kaçında başlıyor?
Savunma Bakanı Hulusi Akar: Sorunların hepsi çözülecek
Öğretmenler Günü ile ilgili şiirler 2 kıtalık kısa 24 Kasım şiirleri
Akşama ne pişirsem diyenlere yalancı Boşnak mantısı tarifi
Yorumlar 2 yorum