BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 36,05
ALTIN 2.562,61
HABER /  GÜNCEL

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül'e 5 yıl hapis cezası

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı

MİT tırları görüntülerinin yayınlanmasına ilişkin Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’ün yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, Gül’ü ‘silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Abone ol

MİT tırlarının durdurularak gizli kalması gereken görüntülerin yayınlanmasına ilişkin Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’ün yeniden yargılandığı dava karara bağlandı.

İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz sanık Erdem Gül ile sanık avukatları hazır bulundu.

Duruşmada savunma yapan sanık Gül önceki savunmalarını tekrarladığını belirterek, ‘’Suçlamaları hiçbir şekilde kabul etmiyorum çünkü gazetecilik bir suç değildir’’ dedi.

‘"Gazetecilik ve adalet kazansın’"

Son sözü sorulan sanık, ‘’Beraat etmek istiyorum, beraat etmem gerektiğini düşünüyorum. Gazetecilik ve adalet kazansın’’ ifadelerini kullandı.

5 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Erdem Gül’ü ‘silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Duruşmanın ardından basın mensuplarına konuşan Gül, ‘’Benim burada siz gazeteci arkadaşlarıma söyleyeceğim şudur. Dosyada sadece eylem olarak bir tane haber var. Dolayısıyla bu ceza direkt habere cezadır’’ ifadelerini kullandı.

Erdem Gül, konuyla ilgili Halk TV yayınına yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Özellikle gazetecilerin çektiği çileleri sayarsak benimki onlarınkinin yanında belki daha düşük bir şey kalır. Ama benim açımdan da 9 senelik bir hikaye bu yargılama. Dosyada bu 9 senede Yargıtay bozuyor AYM lehinize karar veriyor.  Bütün bu hengamede dosyada o kadar kağıtların arasında bir tek haber var. Manşet olan, 12 haziran 2015'te manşet olan haber var. Bunun dışında dosyada beni suçlayan başka hiçbir done delil yok. Bir haber, 9 yıllık tartışmaların sonucu bir haberle 5 sene hapis cezasına çarptırıldık. Mahkeme de gerekçeleri anlatırken TCK'nin şu maddesi demenin bir anlamı yok. Sonuçta ceza gazeteciliğe verilmiş bir cezadır benim açımdan. Otomatikman yargıtay 3. dairesine gidecek. onaylarsa bu kararı hapis cezası var tabii, bozarsa da yeniden yargılama var."

Davanın geçmişi

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan yargılamada Cumhuriyet gazetesinin eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül, "devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak" suçundan 5 yıl hapisle cezalandırılmıştı.

"Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçundan beraat eden Gül'ün "silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan ise dosyası ayrılmıştı.

Yargıtay, 9 Mart 2018'de yerel mahkemenin kararını bozmuştu.

Can Dündar'ın da sanık olarak yer aldığı dosyalara ilişkin yapılan yeniden yargılamada Erdem Gül'ün dosyası 7 Mayıs 2018'de ayrılmıştı.

Mahkeme heyeti, 16 Temmuz 2018'de "casusluk" suçundan beraat hükmü kurduğu Gül hakkında, 15 Mayıs 2019'da da "örgüte yardım" suçundan "düşme" kararı vermişti. Yargıtayın yeniden bozma kararı verdiği dosya, tekrar mahkemesine gönderilmişti.

Davaya yeniden bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 13 Eylül 2023'te milletvekili seçilerek dokunulmazlık hakkı elde eden sanık Enis Berberoğlu hakkındaki yargılamanın durmasına, Erdem Gül'ün dosyasının ise ayrılmasına yönelik karar almıştı.

Erdem Gül, 2019'daki yerel seçimlerde CHP'den aday olduğu Adalar'da belediye başkanlığı seçimini kazanmış ve belediye başkanlığı yapmaya başlamıştı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Fiyatı çeyrek altınla yarışıyor, Arap şeyhleri kilolarca sipariş veriyor! "Duyunca soluğu burada aldım"
Foto Galeri Fiyatı çeyrek altınla yarışıyor, Arap şeyhleri kilolarca sipariş veriyor! "Duyunca soluğu burada aldım" Galeriye Gözat