BIST 1.397
DOLAR 8,74
EURO 10,38
ALTIN 497,74
HABER /  DÜNYA

ABD düşük gelirli ülkelere 500 milyon doz koronavirüs aşısı dağıtacak

Anadolu Ajansı

ABD'nin Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) oluşturduğu Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında düşük gelirli ülkelere gönderilmek üzere 500 milyon doz Pfizer-BionTech yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı satın alacağı belirtildi.

Abone ol

Amerikan basınına konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen yetkililer, ABD Başkanı Joe Biden'in G7 toplantısı öncesi İngiltere'de aşı çalışmalarına ilişkin bir duyuru yapacağını belirtti.

Yetkililer, Biden'in Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında düşük gelirli ülkeler ile paylaşılmak üzere 500 milyon doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı alacağını ve bu aşıların dağıtımının gelecek yıl içinde tamamlanacağını duyuracağını aktardı.

Kaynaklara göre; söz konusu 500 milyon doz aşının 200 milyon dozu bu yıl içinde tamamlanacak.

Biden, Avrupa gezisi için Washington'dan ayrılmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, G7 Zirvesi kapsamında aşı programı açıklayacağını kaydetmişti.

ABD yönetimi, haziran sonuna kadar dünyaya 55 milyonu AstraZeneca, 25 milyonu ise Pfizer-BioNTech, Moderna ve Johnson and Johnson olmak üzere 80 milyon aşı dağıtmayı amaçlıyor.

Biden, 3 Haziran'da dünya ile paylaşacakları 25 milyon doz aşının paylaşım programının detaylarını açıklamış, "Bu dozların en az yüzde 75'i (yaklaşık 19 milyonu) COVAX aracılığıyla paylaşılacak. Bunun 6 milyon dozu Latin Amerika ve Karayipler'e, yaklaşık 7 milyonu Güney ve Güneydoğu Asya'ya, yaklaşık 5 milyonu Afrika'ya gidecek" bilgisini paylaştı.

Biden, kalan 6 milyon dozun ise Kanada, Meksika, Hindistan ve Güney Kore dahil şu anda vaka artışı yaşanan, kriz halinde olan ülkeler ile paylaşılacağını ifade etti.

ABD'nin AstraZeneca aşısını diğer ülkelere göndermesi için ABD Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA), bu aşının kullanımına onay vermesi gerekiyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Kulüpler Birliği'nden, Tahkim Kurulu'na flaş başvuru!
Babalar Günü için süper fırsatlar!
Antony Blinken: Türkiye NATO müttefiki gibi davranmıyor
Aşılamada perşembe günü 45 yaş 14 Haziran 2021'de 40 yaş başlıyor
Kocaeli'de karısı kaybolan adam vahşetle sarsıldı! Yeğeni öldürmüş
BioNTech aşısının 5 ile 11 yaş arasındaki çocuklardaki son aşama klinik denemeleri başladı
Denizli'de midibüs devrildi 4'ü ağır 25 yaralı
Türkiye 9 Haziran 2021 koronavirüs vaka ve ölü sayısı! Sağlık Bakanlığı Kovid-19 tablosu
Ali Koç: Yabancı hoca konusuna odaklandık
Bitcoin'i yasal para birimi haline dönüştüren ilk ülke El Salvador oldu
Yorumlar 4 yorum