BIST 1.910
DOLAR 13,72
EURO 15,54
ALTIN 786,53
HABER /  DÜNYA

ABD Başkanı Trump Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak kabul edileceğini açıkladı

Anadolu Ajansı
Anadolu Ajansı

ABD Başkanı Donald Trump, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında, Kudüs'ün İsrail'in 'bölünmez' başkenti olarak kabul edileceğini duyurdu. Trump, plana göre Filistin'e bağımsız bir devlet olabilmesi için 4 yıllık bir süre öngördüklerini belirtti. ABD Başkanı, ayrıca, planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için 'son şans' olduğunu söyledi.

Abone ol

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında, tek taraflı Orta Doğu barış planını kamuoyuna açıkladı.

Sözde barış planının 80 sayfa olduğunu belirten Trump, planın hem İsrail hem de Filistin tarafı için çok değerli maddeler içerdiğini savundu.

Trump, konuşmasının başında, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs'ün İsrail'in 'bölünmez' başkenti olarak kabul edileceğini duyurdu.

Donald Trump, planının Filistin'e başkenti Kudüs'ün doğusunda bir bölgede yer alan bağımsız bir devlet öngördüğünü ifade etti ve anlaşmanın uygulanması halinde Filistinlilerin bugünkünden 2 kat daha fazla toprağa sahip olacağını savundu.

Plan kapsamında İsrail'in 'gelecekte kurulacak Filistin devleti'nin koşullarını müzakere etmeye hazır olduğunu ifade eden Trump, amaçlarının birer ulus devlet olarak İsrail ve Filistin devletlerinin tanınması olduğunu vurguladı.

Filistin'e 4 yıl süre

Sözde Orta Doğu barış planına göre Trump, Filistin'e bağımsız bir devlet olabilmesinde gerekli koşulları yerine getirebilmesi amacıyla 4 yıllık bir süre öngördüklerini belirtti.

Trump, bu kapsamda Filistin ekonomisini canlandıracağını savunduğu 50 milyar dolarlık bir ekonomik planın da hayata geçirilmesini hedeflediklerini ifade etti.

Trump ayrıca, sözde Orta Doğu barış planının bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için 'son şans' olduğunu söyledi.

Mescid-i Aksa'nın statüsü değişmeyecek

Öte yandan; Trump, Mescid-i Aksa'nın statüsünün değişmeyeceğini, İsrail'in bu bölgenin güvenliğini sağlamaya ve Müslümanların Mescid-i Aksa'daki ibadetlerini yapmasını temin etmeye devam edeceğini dile getirdi.

Trump, Ürdün'ün bu konuda bugüne kadar olduğu gibi özel durumunun korunacağını ve bu ülkenin İsrail ile çalışmaya devam edeceğini ekledi.

Trump sözde Orta Doğu barış planının öngördüğü İsrail ve Filistin haritasını paylaştı

ABD Başkanı Donald Trump, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında öngörülen İsrail ve Filistin devletlerinin sınırlarını gösteren bir haritayı paylaştı.

Trump, Beyaz Saray'da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

Açıklamasında, "Daima İsrail devleti ve Yahudi halkının yanında olacağım. Onların emniyet ve güvenliğini ve kendi tarihi vatanlarında yaşama haklarını güçlü şekilde destekliyorum. Artık barış zamanı!" ifadelerini kullanan Trump, kendi planına göre İsrail devletinin sınırlarının öngörüldüğü bir de harita paylaştı.

Mevcut işgal durumunu 'meşru sınırlar' olarak kabul eden haritaya göre, İsrail toprağı olarak gösterilen bölgeler sarı renkte belirtilirken, İsrail'in işgali altındaki 15 yerleşim yeri de İsrail toprağı olarak ifade edildi.

Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak gösterildiği haritada, 'gelecekteki Filistin devleti' ibaresiyle de başkenti Kudüs'ün doğusundaki bir bölge olarak belirlenen Filistin devletinin toprakları turkuaz renkte gösterildi.

Haritanın altında ise 'Mescid-i Aksa'nın statüsünün korunacağı', 'Kudüs'ün güvenlik duvarının batısında (İsrail'in başkenti olarak) bölünmez olarak kalacağı' ve 'İsrailli ya da Filistinli olsun hiç kimsenin yerinden edilmeyeceği' maddeleri yer aldı.

Netanyahu planın detaylarını açıkladı

Trump'tan sonra kürsüye gelen İsrail Başbakanı Netanyahu ise sözde Orta Doğu barış planının detaylarını aktardı.

Planı, "İsrail için çok büyük ve tarihi bir kazanım" şeklinde nitelendiren Netanyahu, ABD'nin sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim yerlerini İsrail toprağı olarak tanıyacağını açıkladı.

Netanyahu ayrıca, Trump'ın planına göre İsrail'in, Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdüreceğini de ifade etti.

Filistinli mültecilere geri dönüş hakkı yok

ABD'nin planına göre yaklaşık 6 milyonu bulan Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkının olmayacağını da açıklayan Netanyahu, planın bölge barışına büyük katkı sağlayacağını savundu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın 'yüzyılın şamarı' olarak nitelendirdiği plan, bazı ekonomik yardımların dışında Filistin halkı lehine hiçbir şey içermediği gerekçesiyle eleştiriliyor.

"İsrail yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini 'ilhak' edebilir"

ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman, Tel Aviv yönetiminin istediği zaman işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini 'ilhak' edebileceğini söyledi. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'da, Filistin-İsrail meselesine 'çözüm bulmak' iddiasıyla hazırlanan sözde barış planını ilan ettiği toplantıya katılan Friedman, daha sonra gazetecilere gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

"İsrail'in, Yahudi yerleşimleri ilhak etmek için beklemesine gerek var mı?" şeklindeki soruya Friedman, "Hayır İsrail'in beklemesine gerek yok" cevabını verdi. 

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

İsrail kabinesi 'ilhakı' oylayacak

İsrail kabinesi, pazar günü işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin 'ilhakını' oylayacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Mevlüt Çavuşoğlu: Kendi halkını bombalayanların Libya'nın geleceğinde yeri olamaz
Mevlüt Çavuşoğlu: Kendi halkını bombalayanların Libya'nın geleceğinde yeri olamaz
Sağlık Bakanı Koca'dan 'koronavirüs' açıklaması
Sağlık Bakanı Koca'dan 'koronavirüs' açıklaması
THY'den Çin uçuşlarında görevli kabin ekibine koruyucu maske ve eldiven izni
THY'den Çin uçuşlarında görevli kabin ekibine koruyucu maske ve eldiven izni
Kırmızı bültenle aranan İranlı rapçı İstanbul'da gözaltına alındı
Kırmızı bültenle aranan İranlı rapçı İstanbul'da gözaltına alındı
Kocaeli'de yaşayan Kübra kan kanseri teşhisi konulduktan 2 gün sonra hayatını kaybetti
Kocaeli'de yaşayan Kübra kan kanseri teşhisi konulduktan 2 gün sonra hayatını kaybetti
İki ülke daha şiddetli depremle sarsıldı
İki ülke daha şiddetli depremle sarsıldı
AK Parti'den Trump'ın planına ilk tepki
AK Parti'den Trump'ın planına ilk tepki
Arda Turan: Galatasaray'ın kararını saygıyla karşılıyorum
Arda Turan: Galatasaray'ın kararını saygıyla karşılıyorum
Beyaz Saray'dan Türk gazetecilere ambargo
Beyaz Saray'dan Türk gazetecilere ambargo
Süper Lig'de 6 kulüp PFDK'ye sevk edildi
Süper Lig'de 6 kulüp PFDK'ye sevk edildi