HABER /  EKONOMİ

6 aydır aralıksız dolar alan vatandaş bu kez şaşırttı

6 aydır aralıksız dolar alan vatandaş bu kez şaşırttı. Vatandaş seçimi takip eden haftada 173 milyon dolar sattı, 102 milyon dolar değerinde euro aldı.

Bireylerin döviz mevduatı altı ay kesintisiz her hafta arttıktan sonra yerel seçimi takip eden haftada ilk kez düşüş gösterdi. Merkez Bankası verilerine göre yurt içi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 5 Nisan ile biten haftada yaklaşık 800 milyon dolar azalışla tarihi zirveden 181.13 milyar dolara geriledi.

İşlemciler geçen hafta bireysellerin uzun bir aradan sonra ilk kez TL talebi olduğunu belirtmişlerdi. Verilere göre 5 Nisan ile biten haftada bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları geçen haftaki 109.25 milyar dolarlık tarihi zirveden 121 milyon dolar azalışla 109.13 milyar dolara geriledi. Öte yandan kurumların ise 678 milyon dolar azalışla 71.99 milyar dolara geriledi.

6 ayda 19.5 milyar dolar
En son 5 Ekim 2018 haftasında döviz birikimlerini azaltmayı tercih eden bireyseller takip eden 25 haftada döviz birikimlerini kesintisiz artırdılar. TCMB verilerine göre 5 Ekim 2018 haftasında 89.8 milyar dolar olan bireysellerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları aralıksız artış yaşandığı 6 aylık dönemde yaklaşık 19.5 milyar dolar yükseldi.

Ağustos şoku dolar aldırttı
Bu artışın ana nedenleri olarak geçen yılın Ağustos ayında yaşanan kur şokunda bireysel yatırımcıların kar amaçlı bozdurduğu 8 milyar doları yerine koyma eğilimi ile beklentilerdeki bozulma nedeniyle birikimleri döviz cinsinden tutma alışkanlığının etkili olduğu belirtiliyor.

Öte yandan TL mevduat getirilerinin enflasyonun altında kalması da yurtiçi yatırımcıları döviz birikimine yönlendiriyor.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Ankara 23 Nisan hava durumu nasıl yağmur var mı?
Köpekleri katledenler Ece Seçkin'i ağlattı
23 Nisan şiirleri 2019 uzun 3 kıtalık kolay ezberlenebilen
Ankara'daki köpek katliamında 3 kişinin serbest bırakılmasına savcıdan itiraz
Tolga Ciğerci'den ilginç paylaşım
Askerlik yerleri sorgulama 2020 ekranı açıldı TC ile giriş
Yorumlar 1 yorum