HABER /  DÜNYA

Japon Olimpiyat bakanından görülmemiş istifa gerekçesi

JAPONYA'da Olimpiyat Bakanı Sakurada istifa etti. Gafları ile Japonya'nın gündeminde olan bakanın istifa gerekçesi ise şok etti.

JAPONYA Olimpiyat Bakanı Yoshitaka Sakurada, 2011'de deprem felaketine maruz kalan bölgenin yeniden yapılandırılmasını önemsiz bulduğunu beyan eden ifadelerinin tepki çekmesi üzerine istifa etti.

Sakurada, 2011 Mart'ındaki depremden etkilenenlerin duygularını incittiği için kendi kararıyla, Başbakan Şinzo Abe'ye istifa dilekçesini sunduğunu açıkladı. Bakanın istifasını kabul ettiğini belirten Abe ise, Sakurada'yı Olimpiyat Bakanı olarak atadığı için özür diledi.

Sakurada, bir toplantıda yaptığı konuşmada, siyasetin deprem bölgesinin yeniden yapılandırılmasından daha önemli olduğunu söylemiş ve ardından kamuoyunun tepkisini çekmişti.

Gafları ile meşhur
Geçmişte yaptığı gaflar nedeniyle eleştirilen Sakurada, Japon yüzücü Rikako Ikee'ye lösemi teşhisi koyulmasıyla ilgili açıklamasıyla da tepki toplamıştı. Ikee için "(2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda) potansiyel altın madalya sahibi, büyük beklentilerimizin olduğu bir atlet. Gerçekten hayal kırıklığına uğradım" ifadelerini kullanan Sakurada, eleştiriler üzerine özür dilemek zorunda kalmıştı.

Japonya'da muhalif milletvekilleri, birçok kez Sakurada'ya istifa çağrısında bulunmuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Burkino Faso nerede hangi kıtada Afrika haritası
Berat Kandili ne zaman orucu ne zaman tutulur 2019
Merkez Bankası'nın rezervleri 97 milyar 306 milyon dolar oldu
KOBİ'lere 3 milyar liralık yeni destek
KHK'lı başkanlara mazbata verilmemesi krizi Diyarbakır'da protesto edildi
Ankara-İstanbul hızlı tren biletleri 2020 zam mı geldi?
Yorumlar 6 yorum