BIST 10.471
DOLAR 32,59
EURO 35,01
ALTIN 2.442,86
HABER /  EKONOMİ

2020 yılı kurbanlık fiyatları açıklandı! İstanbul ve Ankara hesaplı İzmir pahalı

Anadolu Ajansı
Anadolu Ajansı

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği 2020 yılı kurbanlık fiyatlarını açıkladı. TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, büyükbaşta canlı ağırlık fiyatının kilogram başına büyükbaşta 19-30 lira, küçükbaşta 22-35 lira olacağını bildirdi.

Abone ol

Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, ziraat odalarından aldıkları bilgilere göre, bu yıl kurban döneminde hayvan fiyatlarının illere, canlı ağırlığa, ırkına (yerli-kültür) ve büyükbaşta düve, tosun, küçükbaşta koyun, keçi olmasına göre farklılık gösterdiğini söyledi.

Küçükbaşın kilosu daha yüksek
Şemsi Bayraktar, "İllere ve canlı ağırlığa göre farklılık göstermekle birlikte fiyatların, hayvan başına büyükbaşta 5 bin-30 bin lira, küçükbaşta ise 800-3 bin 500 lira arasında değişeceğini, canlı ağırlık fiyatının da kilogram başına büyükbaşta 19-30 lira, küçükbaşta 22-35 lira olacağını bekliyoruz." dedi.

Türkiye ortalamasına bakıldığında büyükbaş hayvanların canlı kilogram fiyatı 24 lira 61 kuruş, küçükbaş hayvanların canlı kilogram fiyatı ise 28 lira 43 kuruş

Geçen yıla göre satışlar düşük
Satışların geçen yıla göre yavaş seyrettiğini ifade eden Bayraktar, satışların beklendiği gibi gerçekleşmemesi durumunda üreticilerin bayram döneminde satılamayan hayvanlarını Et ve Süt Kurumunun uygun fiyata alması gerektiğini kaydetti.

Kurbanlık derisi 10 lira
Standartlara uygun kesilmiş ve tuzlanmış yaş koyun derisinin kilogramının yaklaşık 10 lira, sığır derisinin kilogramının da 5 lira olduğunu belirten Bayraktar, standartlara uyulursa kurbanlık derilerinden yaklaşık 147 milyon lira gelir elde edileceğini bildirdi.

Bayraktar, canlı kilogram olarak büyükbaş hayvan fiyatlarının, satışların en fazla olduğu üç ildeki rakamları da açıkladı. 

İSTANBUL - ANKARA - İZMİR KURBANLIK FİYATLARI

Büyükbaş fiyatları:
İstanbul : 27-28 lira,
Ankara : 22-28 lira,
İzmir : 20-30 lira

Küçükbaş kurban fiyatları:
İstanbul : 28-30 TL,
Ankara : 25-30 TL
İzmir : 25-35 TL

"Kurbanlık sayısı yeterli"
Türkiye'de kurbanlık vasfı taşıyan 4 milyon 700 bin baş hayvan bulunduğunu belirten Bayraktar, şöyle konuştu: "Bu yıl yaklaşık 800 bini büyükbaş, 2 milyon 700 bini küçükbaş olmak üzere toplam 3,5 milyon hayvan kesileceğini tahmin ediyoruz. Bu tahminden yola çıkarak, 2020'de kurbanlıklar için ödenecek tutarın 12,3 milyar liraya yaklaşmasını bekliyoruz. Kesileceğini tahmin ettiğimiz hayvan sayısından daha fazla kurbanlık olması vatandaşlarımızın kurbanlık bulmada sıkıntı yaşamayacaklarını göstermektedir."

"Kasaplara 344,5 milyon lira ödenecek"
Kurban Bayramı'nın kasaplar için önemli bir gelir kapısı olduğuna işaret eden Bayraktar, "Kasaplar, hayvanları kesme, yüzme, parçalama gibi işler için küçükbaşta 70 lira, büyükbaşta ise 625 lira civarında para almaktadır. Kurbanlıkların yarısının kasaplar tarafından kesileceği tahminiyle onlara ödenecek bedel toplamda 344,5 milyon lirayı bulacaktır." dedi.

Kovid-19 ile mücadele


Bayraktar, üreticilerin bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle talebin daralmasından endişe ettiklerini belirterek şunları kaydetti: "Kurban pazarlarındaki hareketliliğin geçmiş bayramları aratmamasını, üreticilerimizin emeğinin karşılığını almasını temenni ediyorum. Bu yıl kurban pazarlarında belediyelerimize, üreticilerimize ve vatandaşlarımıza her zamankinden daha büyük bir sorumluluk düşüyor. Bu yıl pazarlığımızı sözlerimizle, gözlerimizle yapalım. Kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığını riske atmayalım."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Bolu'da şizofreni hastası anne bebeğini balkondan atıp intihar etti
Foto Galeri Bolu'da şizofreni hastası anne bebeğini balkondan atıp intihar etti Galeriye Gözat