BIST 2.372
DOLAR 15,87
EURO 16,80
ALTIN 942,56
HABER /  GÜNCEL

2 rekatlık Peygamberimizin kandil namazının kılınışı ve Berat kandili duası

Berat Kandili gecesinde peygamberimiz 2 rekatlık bir namaz kıldıktan sonra bir dua okumuştur. Hz. Ayşe bu duayı ve peygamberimizin kıldığı 2 rekatlık namazı ayrıntıları ile nakletmiştir. İşte en hayırlı kandil duası ve Hz. Muhammed'in kıldığı o 2 rekatlık özel namaz:

Abone ol

Bugün Berat Kandili... Temize çıkma anlamına gelen Berat Kandilinin gecesi ayrı gündüzü ayrı faziletlidir. Bu gecede o yıl içinde doğacak ve ölecek olanlar amel defterine yazılır. Bu nedenle bu gece bol bol dua edip tövbe edilmelidir. Peki şaban ayında yer alan Berat Kandilinde en hayırlı dua nasıl edilmeli, dilek ve istekler için okunacak dualar hangileri? Peygamberimizin okuduğu kandil duasını ve bu özel gecede kıldığı 2 rekatlık namazın ifa edilişini sizin için hazırladık. 

Peygamberimizin okuduğu dua:  Berat Gecesini ganimet bilmeli, tevbe istiğfar etmeli, kaza namazı kılmalı, Kur’an-ı kerim okumalı. Peygamber efendimiz Berat gecesinde, (Allahümmerzuknâ kalben takıyyen mineşşirki beriyyen lâ kâfiren ve la şakiyyâ) duasını çok okurdu. Hazreti Muhammed Berat Kandili'nde şöyle dua ederdi; “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim”.

Berat Kandili peygamberimizin kıldığı 2 rekatlık namaz nasıl? : Berat Kandili gecesinde 100 rekatlık bir namazın yanında peygamberimizin kıldığı 2 rekatlık bir namaz vardır. Peygamberimiz bu namazın tek bir rekatını gece yarısına kadar kılmıştır. Hz. Ayşe peygamberimizin kıldığı Berat namazını şöyle anlatmıştır;

-"Ya Aişe, bu gecenin nasıl bir gece olduğunu bilir misin? dedi bende "En iyisini, Allah ve Resulü bilir." Dedim. Şöyle buyurdu:
-"Bu gece şaban ayının yarısıdır. Dünya işleri ve kulların işleri bu gece Yüce Hakka arz edilir. Bu gece cehennemden azat edilenlerin sayısı; kelb kabilesinin koyunları sayısı kadardır. Bu gece bana izin verir misin"?
-"Olur" dedim. Kalkıp namaza durdu. Ayakta durması hafif oldu. Fatiha suresini okudu; sonra da küçük bir sure okudu. Gecenin yarısına kadar secdede kaldı. Daha sonra ikinci rekata kaktı. Ayakta iken, birinci rekatta okuduğu kadar bir şey okudu. Sonra yine secdeye vardı. Bu secdede dahi, tan yeri ağarıncaya kadar kaldı. Secdede o kadar kaldı ki, bunun için Yüce Allah ruhunu aldı sandım. Bana gelmesi uzayınca, kendisine yaklaştım. Hatta ayaklarına elimi sürdüm. Hareket ettiğini görünce rahatladım. Secdesinde şöyle dediğini işittim:
"Azabından affına sığınırım. Dargınlığından rızana sığınırım. Senden sana sığınırım. Şanın yücedir. Sen kendi zatını övdüğün gibi, seni övemem..."

2 rekatlık namazın kılınışı: Peygamberimizin kıldığı Berat gecesi namazı 2 rekattır. Bu namazın farkı secdede dayanabildiğiniz kadar uzun süre kalmakla ilgilidir. Birinci rekatta Fatiha okunduktan sonra kısa bir sure okunarak rükuya gidilir. Rükudan doğrulur ve secdeye gidilir. Secdede uzun sure kalınır, bu konuda belli bir tahdit yoktur, ne kadar dayanabilirsen.
İkinci rekatta da aynı şekilde Fatihadan sonra kısa bir sure okunur. İlk rekatta olduğu gibi secdeye gidildiğinde yine uzun sure secdede kalınır. Gücünüzün yettiği kadar. Secdeden kalkılır tahiyatta okunacaklar okunur ve selam verilir. Selamdan sonra eller açılır ve rızıktan, şifaya, günahların bağışlanmasından dileklere kadar Ya Rab diyerek dua edilir. 

Berat Kandili 100 rekatlık namazı nasıl kılınır? : Peygamberimizin kıldığı 2 rekatlık namaz dışında Berat gecesinde kılınacak namaza Salat-ül-hayr [Hayır Namazı] denir. Bu namaz 100 (yüz) rekâttır. Her rekâtta Fatiha sûresinden sonra on defa İhlâs sûresi okunarak kılınır.

Berat Kandili namazına nasıl niyet edilir? : 100 rekatlık Berat Kandili namazı kılan kimse o sene ölürse şehitlik mertebesine naâil olur. Berat Kandili namazına şöyle niyet edilir; "Ya rabbi , niyet ettim rızâ-yı şerifin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne , feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden , dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip, süedâ defterine kaydeyle"

Namazın kılınışı : Berat Kandili namazı akşam namazından sabah vaktine kadar ara verilerek kılanabilir. Namazın kılınışı şöyledir;
- 2 rekatta bir selam vererek kılınır.
- Her rekatta Fatiha Suresi’nden sonra 10 tane İhlas Suresi okunur.
- İlk rekatlarda Fatiha’dan önce Sübhaneke okunur.
- Fatiha’da Besmele çekilir, İhlas surelerinde ve Sübhanake’de Besmele çekilmez.
- Namazın tamamını peşpeşe kılmak gerekmez. Ara verilebilir, abdest tazelenip tekrar devam edilebilir.
- Bu namaz gece tamamlanamazsa, kerahet vakitlerine dikkat etmek koşuluyla ertesi günün ikindi namazı vaktine kadar yetiştirebilir.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Berat Kandil 2021 mesajları ayetli hadisli kısa Berat gecesi resimli mesajı
Foto Galeri Berat Kandil 2021 mesajları ayetli hadisli kısa Berat gecesi resimli mesajı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Yavuz Ağıralioğlu'ndan HDP mesajı!
Yavuz Ağıralioğlu'ndan HDP mesajı!
Berat Kandili okunacak dilek ve rızık duası sure ve ayetle kandil duaları
Berat Kandili okunacak dilek ve rızık duası sure ve ayetle kandil duaları
Bakan Karaismailoğlu: Süveyş Kanalı'ndaki kazanın global ekonomiye maliyeti haftalık 6 ile 10 milyar dolar
Bakan Karaismailoğlu: Süveyş Kanalı'ndaki kazanın global ekonomiye maliyeti haftalık 6 ile 10 milyar dolar
İtalya'da 5.9 büyüklüğünde deprem
İtalya'da 5.9 büyüklüğünde deprem
DEAŞ bombacısı Denizli'de yakalandı
DEAŞ bombacısı Denizli'de yakalandı
ABD'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 548 bini geçti
ABD'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 548 bini geçti
Ryan Babel'in şarkısının çıkış tarihi belli oldu
Ryan Babel'in şarkısının çıkış tarihi belli oldu
MİT'ten Kuzey Irak'ta PKK'ya ağır darbe! Eylem hazırlığındaki terörist paketlendi
MİT'ten Kuzey Irak'ta PKK'ya ağır darbe! Eylem hazırlığındaki terörist paketlendi
Tam bir vahşet! İnşaat işçisi boğazı kesilerek öldürüldü
Tam bir vahşet! İnşaat işçisi boğazı kesilerek öldürüldü
Xabi Alonso kulübünde kaldı
Xabi Alonso kulübünde kaldı