eposta yazdır zoom+ zoom-

Demirtaş'tan Erdoğan'a ağır sözler

Demirtaş'tan Erdoğan'a ağır sözler

Başbakan Erdoğan'ın kendisine yönelik eleştirilerine yanıt veren Selahattin Demitaş "Cumhurbaşkanlığı seçiminde en büyük cevabı alacaktır" dedi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 06-06-2014 12:55 - Güncelleme: 28-10-2015 22:38

Diyarbakır'da merkez Yenişehir Belediyesi'nin yeni hizmet binasının temel atma töreninde konuşan , dağa götürüldüğü söylenen çocukları için oturma eylemi yapan aileler üzerinden hükümete sert yüklendi.

Bundan sonra BDP'li belediyelerin her yerde hizmetleriyle gündeme geleceğini, model bir belediyecilik yaratacaklarını söyleyen Demirtaş, "Bizler bir yıl sonra belediye başkanlarımızı değerlendirmeye tabi tutacağız. Eğer başarılı bir performans sergileyememişse kendisine bir yıl daha fırsat sunacağız. İki yıl sonra başarı ortaya koyamayan belediye başkanlarını o koltukta oturtmayacağız" dedi.

PKK tarafından çocuklarının dağa götürüldüğü gerekçesiyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi yapan aileler ve bu eylem nedeniyle kendisine ve partisine yapılan eleştirilere de değinen Demirtaş, şöyle konuştu:

YAŞI KÜÇÜK OLANLAR İÇİN...

"Çocukları dağa giden ailelerle ilgili daha aileler oturma eylemine başlamadan yaşı küçük olan çocuklar için girişimler başlatmıştık. Aileler kamuoyu oluşturmak için oturma eylemi yaptılar. Aileler randevu talep etmeden, kendileriyle tek tek görüşüp dinledim. Bir gün sonra da talep ve isteklerini KCK yetkililerine ulaştırdık.

Bizim acil olarak yapmamız gereken buydu. Ailelerle görüşmemizde kendilerine AKP'nin çirkin politikalarına alet olmamalarını söyledim. Bütün çocukları dağdan indirmek için mücadele ediyoruz. Bazı aileler bize aralarında birilerinin çıkıp televizyonda açıklama yaptıklarını ancak onları tanımadıklarını ve çocuklarının dağda olmayan kişiler olduklarını ifade ettiler. Aileleri belediye ile karşı karşıya getirmek istiyorlar.

Aileler de bundan rahatsız olduklarını söylediler. Gelinen nokta, bizi haklı çıkardı. Çocuğu dağa giden hiç bir aile için istihbarattan para alıyor demedim. Çocuğu dağda olmayıp o ailelerin arasına girenleri kastettim. Çocuğu dağa gitmiş hiç bir aile istihbarattan para alıyor demedim demem de, bu bize yakışmaz.

Asıl muhatabın Başbakan olduğunu ailelere söyledim. Dağa gidişlerin önünü kesmek görevi BDP'nin değil AKP'nindir. Dağdan iniş olamıyorsa da bunun sorumlusu BDP değil AKP'dir. Türkiye'de on binlerce ailenin bir gözü dağlarda, bir gözü Ankara'da çözüm sürecindedir. Çözüm ve barış gibi kutsal bir dava olmasa, biz AKP sözcülerini kepaze edebiliriz. Ama bizden çözüm bekleyenler var. AKP gibi ucuz tüccar değiliz. Orada oturan anaların yüreğiyiz biz. Bunu pazarlık konusu yapacak kadar alçak değiliz."

ASKER VE POLİS KAÇIRILDIĞINDA GİZLİ DİPLOMASİ YÜRÜTTÜLER

Demirtaş, PKK tarafından kaymakam, polis ve asker kaçırıldığını Başbakan Erdoğan'ın çıkıp meydanlarda bunu konuşmadığını, alttan alta gizli heyetler ile diplomasi yürütülerek bunların serbest bırakılması için çalışma yaptığını ileri sürerek şöyle dedi:

"Bu kez bunu niye yapmadı. Niye kaymakamın, polisin, askerin analarına 'git orada oturun' demedi. Bu olayda da aynısını yapabilirdi. Ama, Başbakan bunu yapmadı. Başbakan'ın derdi bir grup anneden nasıl siyasi rant elde edebilirim, derdi budur. Başbakan'ın çocukları sevdiği yok. Çocukları sevseydi, Roboski'de çocukları katleden Genelkurmay Başkanı'na teşekkür etmez, Berkin Elvan annesini yuhalatmazdı.

Biz elimizden geleni yapıyoruz. Göreceksiniz bizler el birliğiyle sorunu çözeceğiz. PKK'nın kaçırdığı uzman çavuşun eşi beni aradı. Buradan çağrıda bulunuyorum, tedavi gören çocuğu var biran önce serbest bırakılmalıdır. Yine bir mühendis var kısa sürede bırakılmaları için çağrıda bulunuyorum."

'CEVABINI CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE ALACAKSIN'

Demirtaş, Başbakan'ın kendilerini parmak sallayarak kendilerini korkutup titreteceğini sandığını öne sürerken, "Ama bizim en küçük çocuğumuz bile bunun karşısında, bırakın dizlerinin titremesi, gözünü bile kırpmaz. Tekme tokat dövdüğü bakan ve küfrettiği milletvekilleriyle bizi karıştırmasın. Sen Ankara'da küçük dünyanda büyük bir korku imparatorluğunu kurduğunu sanabilirsin. Ama öyle olmadığını sana göstereceğiz. Cumhurbaşkanlığı seçiminde en büyük cevabı alacaksın. Sen bize hakaret etmeye devam et. Bu adam Başbakan ve Cumhurbaşkanı olmaya layık değil" dedi.

'HANGİ SİYASİ LİDERİN ÇOCUĞU ABD'DE OKUMUŞSA ONURSUZDUR'

Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın çocuklarını ABD'de okuttuğunu söylediğini belirten Demirtaş, "Şimdi de bizim çocuklarımızı ABD'de okuttuğumuzu söylüyor. Kimin çocuğu, hangi siyasi liderin çocuğu ABD'de okumuşsa onursuzdur. Varsa çıksın itiraf etsin. Bizim çocuklarımız burada okuyor, göndermeyi de düşünmüyoruz. Bizi bu konuda suçlamak rezilliktir" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın başörtüsü mağduriyeti yaparak çocuklarını ABD'de okuttuğunu söyleyen Demirtaş, "Bu yalan üzerinden de bize saldırarak buradan da mağduriyet çıkarmaya çalışıyor. Ben arkadaşlarıma talimat verdim, daha önce bizimle görüşmeyen ailelerle görüşecekler. İsimlerini alacaklar, dağa giden çocuklarla ilgili gelişmeler oldu olmaya da devam ediyor. O çocukların hepsi bir gün gelecek" diye konuştu.

'YOL HARİTASI HAZIRLIĞINA GİRİLMİŞ OLMASI ÖNEMLİDİR'

Selahattin Demirtaş, temel atma töreninden sonra Ak Parti'nin Diyarbakır'da yaptığı çözüm süreci çalıştayı ve Başbakan Yardımcı Beşir Atalay'ın yol haritası ile ilgili açıklamalarının sorulması üzerine ise, "Yol haritası hazırlığı meselesini BDP- AKP heyetler arası görüşmede de ifade ediyorlar. Ama, bu olgunlaşıp ortaya çıktıktan sonra ancak belki değerlendirme yapmak daha doğru olur. Fakat, gecikmiş de olsa bence yol haritası hazırlığına girişilmiş olması bence önemlidir. Çünkü buna acil ihtiyaç vardı" dedi.

Yol haritasının kamuoyuna deklere edilmesini önemli gördüklerini anlatan Demirtaş, "Bu çalıştay yol haritasına katkı sunar mı bilmiyorum. Fakat Kürt sorunu nedir, ne değil, talepler nedir nasıl çözülecek bütün bunlar bellidir böyle çalıştaylarla zaman kaybetmek yerine oturup yol haritasını karşılıklı fikirlerle meseleyi ilerletmek daha doğru olur" diye konuştu.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Demirtaş'tan Erdoğan'a ağır sözler haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR38 YORUM
  • alpaslan 06 Haziran 2014 17:51 Ulen ne hakkı elektirik parası su parası vermessiniz bize sokakta limon sattırmazlar siz kolilerce kaçak sigara içki satarsınız size memleketu versek dünyayı dünyayı versek uzayı istersiniz ezilen biziz biz çalışıp sizin elektiriğinizi suyunuzu ödemekten güney doğunun hepsini toplasan bir istanbul bir ankara kadar vergi vermez sizin hayatınız kaçak hakmış ne hakkı

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Selahattin Demirtaş
SELAHATTİN DEMİRTAŞ KİMDİR?

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş aslen nereli, ailesinin kökeni nedir, eşi Başak Demirtaş ve kızları hakkında bilinmeyenler neler? İşte Selahattin Demirtaş'ın eşi, ailesi ve çocukları ile biyografisi; Selahattin Demirtaş, 10 Nisan 1

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro