eposta yazdır zoom+ zoom-

Bu köyde seçim başladığı gibi bitti!

Bu köyde seçim başladığı gibi bitti!

2 kişinin yaşadığı 2256 nolu sandık, Türkiye'de oy verme ve sayma işleminin en çabuk yapıldığı sandık oldu.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 12-06-2011 15:10 - Güncelleme: 22-10-2015 06:48

Batman'da 2 kişinin yaşadığı merkeze bağlı Yolveren Köyü'nde kurulan 2256 nolu sandık, Türkiye'de oy verme ve sayma işleminin en çabuk yapıldığı sandık oldu. 300'ü aşkın oy pusulasının bulundurulduğu söyleyen sandık Başkanı Ömer Baş, "Köyde bulunması gereken 21 seçmenden sadece 2'si burada. Diğerleri Almanya'da olduğu için oy verme ve sayma işlemini 10 dakikada tamamladık" dedi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Batman merkeze bağlı Yolveren Köyü'nde 72 yaşındaki Yezidi muhtar Mehmet Alcun ve eşi 71 yaşındaki Hame Alcun için köydeki evlerinde oy sandığı kuruldu. 21 seçmeni bulunmasına rağmen bunlardan 19'unun Almanya'ya yerleştiğini belirten Yolveren Köyü Muhtarı Mehmet Alcun, "10 çocuğum da Almanya'da. Normalde köyde 21 seçmenimiz gözüküyor. Şimdilik sadece köyde eşimle birlikte oturuyoruz. Diğer seçmenlerimizin tümü Almanya'da. Bu nedenle ikimiz oy kullandık. Okul kapalı olduğundan sandığı da evimde kurdum. Çünkü okul girilemez durumda" dedi.

"2 KİŞİYİZ DİYE HİZMET GELMİYOR"

Muhtar Alcun, bir dönemler köyde 100'e yakın seçmenin bulunduğunu kaydederek şunları söyledi:

"Yolveren şen bir köydü. Çoğu akrabamız Avrupa'ya göçünce, kimse bizimle bir daha ilgilenmedi. 10 kilometrelik yolumuz yıllardır asfalt görmedi. İçme suyu yok. Okul kapalı. İki kişi kalıyoruz diye hizmet de gelmiyor. Keşke diğer seçmenler de bugün köyde olup oy kullanmış olsaydı. Eşimle birlikte oy kullanmanın hüznünü yaşıyorum."

TARİHE GEÇECEK EN HIZLI İŞLEM

Başkanlığını Ömer Baş'ın yaptığı sandık, Türkiye'de oy verme işleminin tamamlandığı ilk sandık oldu. Sandık Başkanı Baş, bugüne kadar onlarca seçimde görev aldıklarını belirterek, "Normalde köyde 21 seçmen var. Fakat iki seçmen dışındakiler Avrupa'da oturuyor. Muhtar ile eşine oy kullandırdık. İşlemleri çok kısa sürede tamamladık. Belki de tarihe geçecek en hızlı işlemi biten sandık olduk" diye konuştu.

PAYLAŞ tw fb

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro