BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  GÜNCEL

Zirveden sürgüne bir ömür!

Belki görüşleri değil ama şarkıları herkes tarafından çokca sevilen Ahmet Kaya'nın bugün doğum günü.

Abone ol

Türkiye'de bir çok insanın 'görüşüne katılmasam da şarkılarını çok seviyorum' dediği, şarkıları dilden dile gezinen bir sanatçıydı Ahmet Kaya.
Şarkıları ve masalımsı sesi siyasi görüşü ne olursa olsun herkesi kendisine hayran bıraktı.

5 çocuklu bir işçi ailesinin en küçük üyesi olan Ahmet Kaya ilkokulu Malatya'da okudu ve müzikle ilk defa 6 yaşlarında tanıştı. O yaşlarda sımsıkı yapıştığı bağlamasıyla gün gelecek herkesi karşısına alacak ve yakın tarihe adını altın harflerle yazdıracaktı.

KÜÇÜK BİR YERLEŞİM YERİNDEN KOCA ŞEHRE

Boş zamanlarında müzikle ilgilenen Ahmet Kaya, ailesinin İstanbul'a göç etmesiyle ortaöğretimden sonra bu işi profesyonelliğe dökmeye karar verdi. Küçük bir yerleşim yerinden büyük bir şehre taşınmanın ve alışmanın sıkıntılarını yaşadı. Bu sıkıntılarını bir belgeselde şöyle dile getirdi: "Onlarla konuşmuyordum çünkü onlarla konuşamıyordum. Giyimleri başkaydı, konuşmaları başkaydı. Onlar gibi konuşmaya çalışıyordum. Mesela terziye gidip, onlar gibi pantolon diktirmeye filan başlamıştım. Terzinin yaptırdığı pantolonların üzerime uymadığını görüyordum. Onlara yakışıyordu bana yakışmıyordu. Bir kız vardı bizim okulda; herkesin bir aşkı vardır, çocukluk aşkı. Bir gün gittim dedim ki: 'Biraz seninle konuşak beş dakika, kaçıyorsun hep...' Bana dedi ki: 'Rica ederim.' Öyle bir ağrıma gitti ki: 'Ben de sana rica ederim,' dedim.. Ben o zaman anlamını bilmiyordum, yani onu bir küfür zannettim."

AĞLAMA BEBEĞİM'LE BAŞLAYAN SERÜVEN

Uzun uğraşlar sonucu çıkardığı 'Ağlama Bebeğim' albümünün sansürden geçmesinin gazetelere yansıması, eserin duyulmasını sağladı; bu onun için iyi bir fırsattı ve ilk albümünde büyük bir beğeni topladı. İlk büyük patlaması ve geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan albüm, 1985 yılında yapılıp 1986'da piyasaya çıkan'Şafak Türküsü' oldu.

KÜRTÇE KLİP İSTEĞİ VE LİNÇ

Sanatçının işinin doğruyu, olduğu gibi halka aktarmak olduğu savundu yıllar boyunca. Onu en çok yaralayan vatan hainliğiyle suçlanmasıydı. 1999 yılında özel bir gecede ödülünü almak için sahneye çıkan Ahmet Kaya, 'Kürtçe klip çekeceğim' dediği için kendisini aydın olarak gören bir grup tarafından linç edilmek istendi. Otoparktaki aracını dahi alamadan, çevredekilerin 'sakın durma devam et' bağrışları arasında bindiği taksiyle kayboldu gecenin karanlığından. Sonrasında gelen tehdit telefonları ve mektuplar sonrasında eşiyle birlikte çok zor günler geçirdi Ahmet Kaya.

EN BÜYÜK SUÇLU BABAMDIR

Çok sevdiği memleketini terk etmek zorunda kalmıştı Ahmet Kaya. Her fırsatta bu ülkeyi ne kadar çok sevdiğini ve tek arzusunun burada ölmek olduğunu dile getiren Ahmet Kaya vatanına hasret gitti bu dünyadan. Yine "kırgın değilim"dedi. Tıpkı sürgüne gönderilmiş diğer aydınlarımız, sanatçılarımız gibi"Memleketim" diyerek yumdu gözlerini.

'6 yaşında bana bağlama aldığı için belkide en büyük suçlu babamdır' diyen bir Ahmet Kaya yoktu artık. Ama şarkıları nesilden nesile aktarılıyor. Geç bulunup çabuk yitirilen bir değer Ahmet Kaya...

ÖNCEKİ HABERLER
Kimse Yok mu Bitlis'i fethetti
Kredi kartı tarih oluyor!
ABD seçimlerine Sandy kasırgası tehdidi
Gül'den 29 Ekim mesajı
Atatürk, Erdoğan, Arınç Türk değilmiş
Hakkari'de patlama!
Uzanarak dinlenenlere kötü haber!
Birmanya'da 20,000 kişi yerinden edildi
Köşk'te bir ilk daha!
Ukrayna'da halk sandık başında
Yorumlar 1 yorum