BIST 1.365
DOLAR 8,12
EURO 9,78
ALTIN 463,94
HABER /  DÜNYA

Yunan basınından Mısır'a Türkiye tepkisi! Açık kapı bırakıldı Kahire Ankara ile anlaşıyor

Doğu Akdeniz'de dengeler değişiyor.. Yunan medyasında çıkan haberlerde Mısır'ın hidrokarbon arama ihalesi ile ilgili olarak "Mısır Doğu Akdeniz'de Türkiye ile anlaşıyor" iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Abone ol

Mısır'ın, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'e (BM) bildirdiği kıta sahanlığı sınırlarını dikkate alarak hidrokarbon arama ihalesine çıktığını duyurması, Yunan basınında yer buldu.

Atina'da yayımlanan Yunan Kathimerini gazetesi, ihale duyurusunu "Kahire'den Ankara'ya açık kapı" başlığıyla haberleştirdi.

Kahire hükümetince yayımlanan ihale haritasında, batıdaki bölgelerin Yunanistan ve Mısır arasında imzalanan MEB anlaşmasına göre belirlendiği, 28. meridyenin doğusunda yer alan bir parselin ise Türkiye'nin, Türkiye-Libya anlaşmasını imzalamasından birkaç gün önce BM'ye bildirdiği Türk kıta sahanlığının güney sınırlarında son bulduğu belirtildi.

Kathimerini, Mısır hükümetinin, diğer bölgelerin yanı sıra Akdeniz'de hidrokarbonların değerlendirilmesine yönelik söz konusu duyurusunun, bölgesel aktörlerin Kıbrıs sorununun sürüncemede bulunmasından kaynaklanan karışıklıktan uzak durma çabalarının göstergesi olduğunu yazdı.

Haberde, "Mısır'ın bu tercihi, Mısır-Türkiye ilişkilerinin iyileştiği yönünde bir unsur olarak değerlendirilmese de, Kahire'nin gelecekteki görüşmeler için kapıları açık tutmaya yönelik bilinçli bir tercihidir." ifadesine yer verildi.

Yunan basını: Mısır Doğu Akdeniz'de Türkiye ile anlaşıyor
Yunan The İndicator haber portalı da konuya ilişkin, "Mısır Doğu Akdeniz'de Türkiye ile anlaşıyor" başlığını attı.

Portal, Mısır'ın, gelecekte Yunan çıkarlarına zarar verecek şekilde deniz bölgelerinin sınırlandırılması konusunda Türkiye ile anlaşmaya vardığına dair, Atina'nın diplomatik servislerine bilgiler geldiğini yazdı.

Mısır'ın Akdeniz'de, Süveyş Körfezi'nde ve çöl bölgesinde, 24 parsel için ihale duyurusunda bulunduğu aktarılan haberde, "Ancak sorun şu ki Akdeniz'deki parsellerden biri, ana hatları Yunanistan ile düzenlendiği şekliyle değil, Türkiye ile düzenlendiği gibi belirleniyor." denildi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Türk ve Yunan savaş gemileri aynı karede! Hareketli anlar Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Rusya Twitter'ı 'Rus yasalarını kasten ihlal etmekle' suçladı
Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdi
Cemre düşmesi 2021 tarihleri ne zaman 3. cemre düşme tarihi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, doğal gaz zammına tepki gösterdi
Sivas'ta bu köye Covid-19 uğramadı! Köylüler işin sırrını verdi
Adil Karaismailoğlu açıkladı: İstanbul'a iki raylı sistem hattı daha geliyor
ÖSYM’den YKS uyarısı: Başvurular sona eriyor
Teoman Sancar evli mi eşi ve 2 çocuğu kimdir? Teoman Sancar ailesi
Muslera'dan 3 yıllık imza! Yeni ücreti de belli oldu
Fatih Altaylı'dan tepki: Büyük bir palavra, yasak masak yok
Yorumlar 6 yorum