BIST 7.979
DOLAR 28,94
EURO 31,23
ALTIN 1.891,43
HABER /  GÜNCEL

YPG'den Salih Müslim'e ilginç tepki!

Terör örgütü PKK çizgisindeki PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin Sözcüsü Redur Halil, PYD Eşbaşkanı Salih Muslim’in plan ve görüşlerinin YPG’yi bağlamadığını savundu.

Abone ol

YPG Sözcüsü Redur Halil, PYD Eş Başkanı Salih Muslim’in basında yer alan, YPG güçlerinin ileriye dönük plan ve operasyonlarına ilişkin görüşlerinin kendi şahsı ve partisinin görüşleri olduğunu bildirdi.

Redur Halil, “Salih Muslim’in bu konuların yanısıra uluslararası koalisyon güçlerinin YPG’ye silah verip vermediği hususu da dahil siyasetçi olarak kendi uzmanlık ve sorumluluk alanı dışında, yeterince olaylara hakim olmadan birçok askeri konuyu değerlendirmesi, ancak kendisini ve eşbaşkanı olduğu siyasi partiyi bağlar” ifadelerini kullandı.

Redur Halil, “Müslim siyasi bir parti eşbaşkanıdır. Bizler askeri bir örgütlenmeyiz. Dolayısıyla Muslim’in sözleri ve değerlendirmeleri YPG olarak bizleri bağlamamaktadır” dedi.

YPG Sözcücü Halil, ABD’nin YPG güçlerine silah yardımında bulunduğu yönündeki haber ve açıklamalara ilişkin de, “ABD kime silah gönderdiğini, kimi silahlandırdığını iyi bilmektedir” sözleriyle cevap verdi.

MÜSLİM ABD YARDIMINI DOĞRULAMIŞTI

Salih Müslim, ABD'nin yaptığı 50 tonluk yardımı doğrulamış, "Bize ve müttefik olduğumuz gruplara 50 ton silah gönderildi. Bu daha başlangıç, silahların devamı da gelecek" demişti. Müslim Rakka ve Cerablus'a yönelik operasyonların da masada olduğunu aktırmıştı.

Müslim, Ankara'nın 'Silahlar PKK'nın eline geçerse müdahale ederiz' tepkisine ise “Türkiye Rojava’ya saldırırsa kendimizi savunuruz. Biz kimseye saldırmıyoruz ancak bize saldıranlara karşı da kendimizi savunuruz" demişti.